Bezesporu ano. Hmoždíř je dnes samozřejmým vybavením těch kuchyní, jejichž uživatelé zakomponovávají do pokrmů bylinky a koření, které je nutno drtit, roztloukat a rozmačkávat.
Hmoždíř je menší či větší miska, opatřená uvnitř zdrsněným povrchem. K misce náleží palička, kterou se ve hmoždíři drtí, roztloukají, roztírají a rozmačkávají nejrůznější ingredience jako koření a byliny (jejich části jako kořeny, semena a listy).
Odkud se tu vzal?
Je součástí kuchyní odpradávna. Již v dávných dobách se hmoždíř používal především v alchymii, léčitelství a bylinkářství. Ve Starověkém Římu jej využívaly k čarování kněžky Isidina kultu a pověstná Baba Jaga prý na něm v pohádkách dokonce létala. No kdo ví.
Design dnes a kdysi
Ty úplně první hmoždíře byly dřevěné, většinou vydlabané z jednoho kusu a součástí hmoždíře byla hrubá a neopracovaná palice. Tyhle nádoby se využívaly se nejen na byliny a koření, ale ty větší i na drcení obilí a mělnění mouky. Jejich následovníci byly vyrobeny převážně z bronzu, mosazi a mědi a sloužily již pouze na koření a byliny.
Současnost
Dnešní hmoždíře jsou z nejrůznějších materiálů jako je
- dřevo a bambus
- mosaz a lávový kámen
- mramor a nerez ocel
- keramika a mastek
- onyx, sklo a porcelán
Design hmoždířů a jejich styl stále vychází z původního tvaru, ale je hodně modernizovaný zcela odpovídající dnešním trendům doby. To platí jak o samotné misce, tak i o paličce. Bez paličky by de facto hmoždíř nebyl hmoždířem.
Proč si hmoždíř pořídit a využívat jej?
Hmoždíř může být nejen krásným bytovým, ale i funkčním kuchyňským doplňkem. Je dnes užitečnou a praktickou dekorací, ozdobou v kuchyni, když je uložen v otevřených policích kuchyňské linky. Díky němu mnohé koření nemusíte kupovat mleté, čímž mu uchováváte déle jeho vůni, chuť i v něm obsažené silice. A tak pokud patříte mezi milovníky bylinek, hmoždíř k nim neodmyslitelně patří. Stane se pro vás nepostradatelným pomocníkem při jejich zpracování a využití.
A dost možná se vám tato příjemná a milá věcička natolik zalíbí, že se stane vaším sběratelským objektem.
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Jelínková