16/3
Kouzlo voňavého domova: aroma difuzéry

Kouzlo voňavého domova: aroma difuzéry

16. března 2020 v 00.00 , Bytové doplňky , Design

Sponzorované odkazy:

Čistý, spořádaný, uklizený, praktický a provoněný. Takový domov si přeje většina z nás. První čtyři položky zvládnete vlastními silami, ale tu poslední jedině za pomocí esenciálních olejů a aroma difuzérů.

Aroma difuzéry vám nabízí jednoduché a efektivní řešení provonění domova za využití esenciálních olejů a možnost vytvořit si nejen voňavou, ale i harmonickou a příjemnou domácnost. Lze je využít nejen doma, ale i v autě nebo v kanceláři. Aktuálně je k mání velké množství aroma difuzérů na bázi různých technologií.

Jak vybrat ten správný?

Existuje difúze za studena a za tepla. Při difúzi za studena aroma difuzéry rozptylují esenciální olej bez jeho zahřívání. Při difúzi za tepla zase se před rozptylem olejíček v difuzéru zahřívá. K difúzi za studena patří vzduchové aroma difuzéry, ultrazvukové aroma difuzéry a vzlínací difuzéry. K těm za tepla patří parní difuzery a aromalampy.

Vzduchové difuzéry

Mají cool design a tvar, což je povyšuje na funkční dekorativní prvek v interiéru. Jsou vyrobeny ze dřeva, skla, keramiky a kombinací těchto materiálů. Tyto aroma difuzéry jsou výkonné a efektivní, tím vhodné nejen k provonění interiéru, ale přímo k aromaterapii. Negativem však je jejich vyšší hlučnost, která může mnohým vadit, ale také nemusí.

Do tohoto difuzéru se aplikuje jen esenciální olej, případně směs esenciálních olejů a bez vody. Difuzér obsahuje baňku, trubičku ze skla a malou pumpičku. Do baňky dáte olejíček (stačí 1 čajová lžička) a při vzlínání olejík v difuzéru docestuje do trubičky, kde pomocí malé pumpy je do ní vháněn vzduch a aromatické molekuly jsou rozptylovány do prostoru.

Vzduchové difuzéry mají jednoduché ovládání, efektivně zvládnou rychle provonět prostor, navíc jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a vypadají jako moderní dekorace. Díky způsobu difúze bez vody nezvlhčují prostředí, což je dobré tam, kde je vlhkost na závadu. Na druhou stranu může nedostatek vlhkosti vadit, skleněné části jsou křehké, a navíc je nutno je čistit a také tyto difuzéry nejsou cenově tak výhodné jako ostatní druhy.

Ultrazvukové difuzéry

Tyto jsou o level výše než vzduchové, i když nejsou tak výkonné, ale jsou odolné. Jako vzduchové i ultrazvukové mají moderní a cool vzhled, ale tyto navíc jsou velmi tiché, rovněž příjemně zvlhčují vzduch v prostoru a velmi lehce se ovládají.

Do ultrazvukového aroma difuzéru se dává voda do nádržky a několik kapek esenciálního oleje. Nastavit lze dva druhy programů, přičemž vibrující membrána vyluzuje ven jemnou esenciální mlhu. Činnost doprovází barevné podsvícení, což má dodává difuzéru mimo aromaterapeutického účinku i colorterapeutický efekt a navozuje relaxaci.

Vzlínací difuzéry

To jsou difuzéry, které tvoří nádobka a tyčinky, většinou z bambusového dřeva. Ty se do nádobky vloží a nalije se do ní esenciální směs ( na bázi vody a olejů). Někdy jsou již směsi přímo v nádobce předpřipraveny a jen vkládáte tyčinky. Směs se do tyčinek vsakuje a vzlíná po nich nahoru. Pak volně tyčinky provoní prostor okolo. Tyčinky můžete v nádobce převracet (volný konec vložit do směsi a namočený ven a naopak), abyste využili celou jejich délku.

Parní a zahřívací difuzéry

To jsou veškerá další aroma zařízení jako parní difuzéry, v nichž se voda s esenciálním olejem zahřeje a pak vypouští ven a také aromalampy. Parní difuzéry se již moc nevyrábí. Aromalampy jsou většinou velmi dekorativní a to kameninové, keramické či skleněné. Do spodní části se vkládá čajová svíčka, která plamenem zahřívá mističku nad sebou, v níž je voda s pár kapkami esenciálního oleje. Zahříváním se voda s esenciálním olejem odpařuje do ovzduší.

Zde je nutno dávat pozor na bezpečnost, postavit aromalampu na stabilní a pevné místo, kde se vřelá voda nevylije. Také ji umístit dále od stěn a nábytku, nikdy ne do police s prostorem nad ní uzavřeným, ale vždy volným. To proto, aby se odpařováním vody s esenciálními oleji nepoškodilo vybavení, zdi a nábytek.

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS