19/6
Jak ochladit interiér v letních vedrech?

Jak ochladit interiér v letních vedrech?

19. června 2019 v 00.00 , Byty , Domy , Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy:

Opakuje se to každoročně. Stále větší a větší horko decimuje Česko. Takové horko, na něž nejsme moc zvyklí, a tak si s ochlazováním interiéru moc hlavu neděláme. Věříme, že zase vedro rychle přejde a bude lépe.

Každoroční zvyšující se letní teploty ale napovídají, že by bylo záhodno o chlazení uvažovat. Až zase udeří, bude již pozdě. Co lze dělat, když je vše za oknem rozpáleno jako v peci, a i vzduch je téměř nedýchatelný, jak je horký?

klimatiace s venkovní jednotkouklimatiace s venkovní jednotkou

Správně větrejte

Větrejte pořádně jen brzy ráno, pozdě večer a v noci. V této době je vzduch svěží a není horký. Jakmile začne slunce svítit a vzduch se začíná ohřívat, okna i lodžii či terasu zavřete. Jen tak se vám dovnitř nedostane horký vzduch.

Kvalitní stínění to jistí

Solidním stíněním oken, dveří, a to zevně i uvnitř. Vnější venkovní žaluzie vám nepropustí horko dovnitř a nedovolí ani slunečním paprskům rozpálit skla oken, dveří a lodžií. Ovšem vnese vám do příbytku hodně velké šero. I když i to je lepší než vedro k zalknutí. Navíc lze jednotlivé lišty regulovat a jejich sklon nastavit tak, aby světlo prošlo, a přitom horko zůstalo venku.

stropní ventilátorstropní ventilátor

Druhou možností jsou vnitřní žaluzie na oknech, panelech lodžie a prosklených dveřích. Ty fungují při správném sklonu jako dobrá brzda horka a slunečních paprsků. Horizontální bývají většino pevně uchycené na rámech, ale vertikální můžete zatáhnout, a přitom nechat pootevřené okno i při větrání, a nepustit horko ani slunce dovnitř.

Nezatracujte ani závěsy a rolety. I ony mají svůj efekt. Horko nemá šanci se skrz ně dostat dovnitř a váš příbytek bude vždy několik stupňů chladnější než venkovní.

Ochlazování uvnitř

Uvnitř v interiéru můžete využití větráku. Ten sice vzduch samotný neochladí, ale víří jej a tímto vířením vzniká vánek, který vám dodává pocit ochlazení. Větráky jsou k mání stolní, stojací nebo i stropní, třeba ve spojení s hlavním světlem, nebo stropní samostatné. Je jedno jaký zvolíte každý má určitý efekt na pohyb vzduchu v prostoru.

Kombinace mokré textilie s větrákem

Pokud máte stolní nebo stojací větrák, můžete před něj na židli pověsit mokré prostěradlo, nebo ručník. Proud vzduchu mokrou textilii vysouší a mikročástice vody se dostávají do vzduchu, ochlazuj jej a zároveň příjemně zvlhčují.

Mokro a sluneční paprsky

Podobně to lze udělat i s mokrým prostěradlem na okně, klidně je pověste za žabky u záclony. Na okně sice vzduch nevíří žádný větrák, ale dopadající sluneční paprsky na sklo a případně i žaluzie textilii vysouší, voda se odpařuje a jej vzduch se ochlazuje i zvlhčuje.

Vlhkost s odpařováním

Další možností je na skládací věšák na prádlo postavený někde v interiéru pověsit mokré kousky, které vzduch zvlhčí i malinko ochladí tím, jak se z prádla odpařuje voda.

A ještě je tu fígl s vanou. Napusťte do vany tak do 1/3 studenou vodu a nechejte dveře do koupelny otevřené. Odpařováním vody se vzduch v celém interiéru sníží o 2 až 4 stupně. Nejvíce to bude znát samozřejmě v okolí koupelny.

mobilní klimatizacemobilní klimatizace

Co ještě pomáhá?

Také lze rozprašovačem vlhčit vzduch interiéru, přičemž to s sebou nese i ochlazovací efekt. Také noste doma lehké oblečení, přes den se můžete osprchovat vlažnou vodou a jíst jen lehké pokrmy. Ono přiznejme si to – chuť na horké jídlo je v době veder minimální.

Jděte na to technicky!

Ano, technologie jsou stále na vzestupu, a tak není od věci zauvažovat, zda si do příštího léta nepořídit klimatizaci. U klimatizace zvažujte verzi vhodnou pro daný druh stavby (rodinný dům či byt) a cenově dostupnou. Pokud si nevíte rady, je nasnadě se poradit s odborníky.

stojací ventilátorstojací ventilátor

Na trhu jsou klimatizace s jednou venkovní jednotkou, propojenou na vnitřní jednotky do každé místnosti. Tento typ funguje na základě cirkulace, přičemž z kompresoru venkovní jednotky je tlačena chladicí směs do jednotlivých vnitřních jednotek. Tam odpařováním chladne a následně je touto směsí ochlazován proudící vzduch, který je veden ventilací do místnosti.

Jaké typy klimatizací jsou k mání?

  • klimatizace nástěnná s venkovní jednotkou
  • klimatizace podstropní s venkovní jednotkou
  • klimatizace rohová s venkovní jednotkou
  • mobilní klimatizace

Tyto typy i značky klimatizací se odlišují nejen výkonem, hlučností nebo i rozsahem automatiky v nich, ale i ovládáním, funkcemi a samozřejmě také cenou.

Mobilní klimatizace

Jestliže nechcete nic instalovat, můžete využít mobilní typ klimatizace. Ta je přenositelná z jedné místnosti do druhé místnosti. Mobilní klimatizace nemá vnější jednotku, ale dochází v ní k cirkulaci chladící směsi.

Jak řešíte horko v příbytku vy?

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS