16/11
Blíží se konec roku. Máte zaplaceno stavební spoření pro získání maximální podpory?

Blíží se konec roku. Máte zaplaceno stavební spoření pro získání maximální podpory?

16. listopadu 2018 v 06.00 , Stavba a rekonstrukce

Přemýšlíte o šetření formou stavebního spoření? Než se k tomuto kroku odhodláte, myslete na to, že spoříte formou měsíčních úložek, jež trvá minimálně šest let, bez možnosti výběru uspořené částky.

Porovnejte úrok i poplatky

Při výběru spoření je důležité porovnat nejen úrok, ale zejména poplatky. Poplatek za sjednání spoření je většinou 1% z celkové částky. Doporučuji si aktivovat zasílání výpisů online (elektronicky), tj. zdarma. Předem si dobře promyslete a zvolte měsíční úložku, pokud zvolíte vyšší měsíční částku, budete mít i vyšší státní podporu a úrok, ale také i daň z úroků. Pokud si dáte velmi nízkou měsíční úložku, státní podporu nedostanete celu a bohužel i čistá úroková míra bude velmi malá.

Vyšší částka i vyšší zisk

Stavební spoření je jeden z nejbezpečnějších způsobů, jak nechat úročit vaše finance a to již celou řadu let. V Česku funguje již od roku 1993. Jeho původní smysl byl opravdu spořit na bydlení. Klienti, kteří spořili, mysleli na budoucnost a stát je opravdu výhodně podporoval. S postupem času se začalo od původního záměru spoření upouštět a nastalo tak spořením neúčelovým, dá se říct i běžným. Proč tedy v dnešní době uzavírat stavební spoření? Při tomto spoření neexistuje riziko ztrát, jako je tomu např. u fondů. Díky němu můžete snadno dosáhnout na úvěr, a to se vyplatí.

Stavební spoření

Stavební spoření je nejlepší pro ty, kteří si chtějí našetřit dostatek finančních prostředků a mít možnost využít výhodného úvěru. Naprosto dokonalé řešení nejen pro dospělé. Velkou oblibu má u mladých lidí. Pokud se jako rodiče chcete postarat vašim dětem o příjemný start do života, je na čase sjednat stavební spoření.
Většina dnešních stavebních spoření je spojena s poplatkem za sjednání. Zároveň je nutné počítat i s poplatkem za vedení stavebního spoření, cca 330,– Kč za rok.

Cílová částka

Cílová částka je jeden z nejdůležitějších parametrů stavebního spoření. Závisí na ní poplatek za uzavření stavebního spoření i přiklepnutí zmíněného úvěru.
Na řádný úvěr má klient nárok po dvou letech spoření, ovšem musí naspořit dostatečnou sumu. V případě, že podmínky nesplňuje, může požádat o tzv. překlenovací úvěr. Ten slouží k přečkání dané doby do poskytnutí řádného úvěru. Za překlenovací úvěr se platí vyšší úrok a zpočátku neumořuje samotný dluh, ale hradí pouze úroky.

Nezapomínejte na to, že úvěry ze stavebka jsou účelové, tzn., že peníze slouží výhradně k financování bydlení (modernizace, rekonstrukce stávajícího bytu, nebo nákup nemovitosti).

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS