29/7
Překlenovací úvěr: rychlejší cesta k vlastnímu bydlení

Překlenovací úvěr: rychlejší cesta k vlastnímu bydlení

29. července 2013 v 00.00, Byty, Domy

Kdo dnes netouží po vlastním bydlení? Bude-li to prostorný dům za rušným velkoměstem, anebo jednoduchý byt v jeho centru, to je otázka, kterou si samozřejmě musí zodpovědět každý sám. My se v tomto článku naopak zaměříme na to, jak takové bydlení získat. Cest k vlastnímu domu anebo bytu vede hned několik. Vedle klasického hypotečního úvěru je to například takzvaný překlenovací úvěr. Že jste o něm ještě neslyšeli? Tak především právě vám jsou následující řádky určeny.

Překlenovací úvěr neboli meziúvěr je záležitostí teprve posledních několika let. Poskytují jej stavební spořitelny, jež se takto snaží konkurovat hypotečním bankám. Zavedením tohoto typu úvěru bylo usilováno především o srovnání možností na straně těch, kdo nesplňují podmínky kladené na řádný hypoteční úvěr, jako je například určitá délka trvání spoření či naspoření jisté podílové částky. V případě překlenovacího úvěru nemusíte mít naspořeno vůbec nic a tím se podstatně zkracuje doba mezi uzavřením smlouvy o stavebním spoření a uzavřením řádného úvěru. Jednat se přitom může až o cílové částky smlouvy o stavebním spoření, přičemž dostupné jsou překlenovací úvěry s výběrem už od nulové akontace.

Podmínky překlenovacího úvěru

Na překlenovací úvěr nicméně neexistuje žádný právní nárok. Z toho důvodu je i zde třeba splnit několik podmínek. Zpravidla je stavebními spořitelnami požadováno doložení účelovosti úvěru (v souladu se zákonem musí být prostředky vynaloženy na stavební či rekonstrukční práce a jiné potřeby související s bydlením). Dále to je splnění požadavků na zajištění překlenovacího úvěru, respektive povinnost ručením od určité částky. V neposlední řadě se pak vyžaduje prokázání jisté výše minimálního čistého příjmu, a to obvykle v nižší částce oproti běžnému hypotečnímu úvěru.

Mimo těchto požadavků je ještě třeba vyhovět specifickým nárokům vybrané spořitelny. Ty se liší stejně jako výše úrokové sazby, která je klientům přidělena na základě schopnosti dostát podmínkám uvedeným výše. Nevýhodou překlenovacího úvěru pak je především to, že zaplatíte oproti řádné hypotéce více. To je dáno tím, že úroková sazba se v průběhu placení nijak nesnižuje, stejně jako se nesnižuje dlužná částka, a úvěr je tak splacen samotným přidělením řádného úvěru ze stavebního spoření.

Foto: Thinkstock

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS