28/5
Kdy malovat a jak vybrat barvy?

Kdy malovat a jak vybrat barvy?

28. května 2014 v 00.00 , Design

Sponzorované odkazy:

Většině lidí se do malování moc nechce, ale jednou za čas je to prostě potřeba. Ať už kvůli tomu, že vás barva na zdech omrzela nebo z důvodů estetických.

Nejlepší čas na malování pokoje

Asi nejlepší možnost je, když si vymalujete před nastěhováním. Využijte toho, že vám nebude překážet nábytek, obrazy, koberce a spousta dalších věcí, které byste museli přemisťovat, odstěhovávat či překrývat plachtami.

Špatným typem není ani možnost, vymalovat před svátky. Dělá se totiž tzv. velký úklid. Je tedy dobré nejdříve vymalovat a potom si po sobě pěkně a od podlahy uklidit. Budete mít vymalováno i uklizeno v jednom.

Co ale na malování pokojů potřebovat bude určitě je čas. A to ať si zaplatíte profesionála nebo se rozhodnete vymalovat sami. Malíře byste totiž neměli nechávat samotného. Je potřeba ho kontrolovat, zda namíchal požadovaný odstín a jestli je vše podle vašich představ.

Jaké volit barvy?

Obecně se ví, že barvy mají různé účinky na psychiku člověka. Proto bychom měli přemýšlet kde jakou barvu zvolíme.

jídelna v teplých barvách; zdroj: flickr.com/Mark J. Koper

Třeba takové teplé barvy povzbuzují fyzickou aktivitu, přímo podněcují k činnosti. Patří mezi ně červená, oranžová, fialová atd. Často se objevují ve studovnách, dětských pokojích a protože zvyšují i chuť k jídlu, také v jídelnách.

Naopak studené barvy aktivitu tlumí, nabádají k pasivitě. Jsou to zelená, tyrkysová, bílá a další. Využití naleznou v kuchyních či koupelnách.

Pokud jde o velikost místnosti, je dobré se vyhnout tmavým odstínům v případě malých místností. Prostor se totiž opticky ještě zmenší. Tmavé barvy volte jen ve velkých místnostech, tam vypadají dobře. Naopak malá místnost bude vždy vypadat vzdušněji ve světlejších barvách.

kuchyň ve studené zelené barvě; zdroj: flickr.com/S.

Tipy pro vaše stěny

U oblečení platí, že tmavá zužuje a světlá rozšiřuje. U barev je to úplně stejné. Horizontální pruhy rozšiřují (zvětšují) a vertikální prodlužují (zvyšují). Jednobarevnou stěnu můžete oživit tapetami či samolepkami. Pokud umíte kreslit, můžete si na zeď vytvořit něco sami. Pokoj nemusí mít pouze jednu barvu. Ale vždy jedna musí být dominantní, k ní můžete přidat další.

horizonzální pruhy; zdroj: flickr.com/Amanda Runyon

Úvodní obrázek: flickr.com/stickers fanastick

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS