17/5
Interiérové barvy

Interiérové barvy

17. května 2009 v 00.00 , Bytové doplňky

Sponzorované odkazy:

Kreativní úprava stěn patří k nejoblíbenějším a nejčastějším pracím v domě i v bytě, která přispívá k útulnosti a modernizaci daného interiéru. Barvy působí na každého z nás, vyvolávají v nás emoce, pozitivní i negativní pocity a v některých případech působí i na naše zdraví.

Barevné řešení

Každá místnost domu či bytu vyžaduje jiné barevné sladění, které závisí na využití daného interiéru. Při výběru jednotlivých barev mějme na paměti, že interiér bytu by měl být především harmonicky barevně sladěn.

Červené barevné odstíny charakterizují vášeň a emoce, středně silné odstíny podporují chuť k jídlu a vytváří příjemnou pohodu, tudíž ji můžeme volit do jídelního koutu či kuchyně. Tmavší barvy, které se přibližují odstínu bordó jsou ideálním řešením pro vstupní prostory a předsíně.

Bílá barva je barva neutrální, prostá, lehká a čistá, dobře vyniká ve všech místností. Bílá barva začíná zaznamenávat obrovský boom, v současné době se stala velmi oblíbenou barvou, a to právě díky své neutralitě a nenapodobitelné eleganci. Bílá barva dokáže opticky zvětšit prostor a velmi efektně odrážet světlo, tudíž bychom ji měli volit do menších místností či malometrážních by­tů.

Barva žlutá nebo též barva slunce, dokáže rozsvítit celou místnost a zaplnit ji pozitivní energií. Charakteristickými rysy žluté barvy je teplo, světlo, slunečnost, veselost a sympatičnost. Velmi dobře působí na lidskou psychiku, lehké odstíny dokáží uklidnit náš organismus i naši psychiku. Žlutě vymalované stěny nejlépe vyniknou v dětských pokojích, volit bychom však měly tlumenější odstíny.

Zelená barva evokuje přírodu, ekologii, volnost a naději, je symbolem vegetativního života, jenž podporuje růst a rozvoj. Odstíny zelené přinášejí do domu přírodu, dokáží zklidnit prostředí v domácnosti, navodit přátelskou atmosféru a obnovit odcházející energii. Zelená barva se bude nejlépe vyjímat v pracovně nebo studovně, popř. pokoji středoškoláka či vysokoškoláka, jelikož navozuje pocit vysoké koncentrace.

Modrá barva uvolňuje a uklidňuje mysl, v pokojích otevírá prostor, působí věcně, funkčně, spořádaně a volně. Nejčastěji se s modře vymalovanými stěnami setkáváme v ložnicích, jelikož dle psychologů dokáže odbourávat pocit samoty a opuštěnosti.

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS