25/5
Pravidla zimní zahrady

Pravidla zimní zahrady

25. května 2014 v 22.45 , Architekti , Domy , Zahradní nábytek

Sponzorované odkazy:

O krásné zimní zahradě sní nejeden z nás. No ne každý přesně ví, jak by měla vypadat a jaké podmínky splňovat, aby byla skutečnou perlou Vašeho domova. Pojďme se společně podívat na několik pravidel, kterými je dobré se v tomto případě řídit.

Důraz na estetiku

Pokud bychom měli technicky definovat, co vlastně zimní zahrada v architektonickém smyslu je, tak jde o prosklenou konstrukci připojenou k nějaké budově, většinou k rodinnému domu. A hned tady se dostáváme k prvnímu pravidlu. Toto spojení s rodinným domem musí vyznít vhodně a esteticky. Jde tedy o zakomponování zimní zahrady do „mateřské“ stavby, takže zimní zahradu přizpůsobujeme rodinnému domu a ne naopak.

Zimní zahrada, zdroj: espring4224/flickr.comZimní zahrada, zdroj: espring4224/flickr.com

4 funkce

Zimní zahrada by měla splňovat 4 základní funkce. První z nich jsme už načrtli v předchozím odstavci, když jsme hovořili o potřebě estetického začlenění. Jde hlavně o estetickou funkci, účelem které je zatraktivnit náš obytný prostor. Druhá funkce je obytného rázu. Máme pod ní na myslí zvýšení komfortu bydlení v našem domově. Třetí funkce úzce souvisí s druhou. Skrývá se pod ní rozšíření našeho obytného prostoru. A čtvrtá funkce? Nuže jde o to, že díky zimní zahradě se dostáváme blíže k přírodě. Má tak i funkci sbližování člověka s přírodou.

Zimní zahrada, zdroj: AaronSauer/flickr.comZimní zahrada, zdroj: AaronSauer/flickr.com

Obytný prostor nebo skleník?

Zimní zahrada se většinou koncipuje dvěma způsoby: buď jako prodloužený prostor Vašeho domu, kde se samozřejmě nachází i několik zástupců rostlinné říše, nebo jako skutečná zahrada či skleník, kde dominují rostliny všech možných druhů. Pokud byste se spíše přikláněli k první verzi, pak byste měli dbát na to, aby zasklené střešní plochy nebyly příliš velké, a to z důvodu udržení stabilní a příjemné teploty na chvilky relaxování. Taktéž by mělo jít nejen o kvalitní izolační skla, ale i o kvalitní izolaci obvodových stěn.

Zimní zahrada, zdroj: MarkPowell/flickr.comZimní zahrada, zdroj: MarkPowell/flickr.com

Naopak při koncepci zimní zahrady jako skleníku je potřebné ji zrealizovat s velkými prosklenými plochami, aby rostliny měly co nejvíce přirozeného světla i v zimním období. Také byste měli rostlinám zabezpečit nad nimi dostatečně velký prázdný vzduchový prostor. V tomto případě je lepší mí střechu s menším sklem.

Zimní zahrada, zdroj: TonyAlter/flickr.comZimní zahrada, zdroj: TonyAlter/flickr.com

Zakotvení zimní zahrady

Když se na zimní zahradu podíváme z konstrukčního hlediska, vnímáme ji vlastně jako samonosnou konstrukci. Její realizace však závisí na tom, do jakého prostoru byste ji chtěli včlenit. Za zimní zahradu se totiž dá považovat například i prosklený balkón nebo lodžii. Běžnější je však zkonstruovaná jako součást rodinného domu. V takovém případě se její spodní část ukotví v betonovém základě. Vrchní část konstrukce se zase připevní k přilehlé stěně.

Úvodní obrázek zdroj: TonyAlter/flic­kr.com

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS