17/9
Zahrada na balkoně

Zahrada na balkoně

17. září 2014 v 21.30 , Bytové doplňky

Sponzorované odkazy:

Vždycky jste toužili mít vlastní zahrádku a pěstovat si květiny nebo dokonce zeleninu? Ale problém je v tom, že bydlíte v bytě. Ovšem pokud k vašemu bytu patří i balkon nebo lodžie, nemusí to být zcela nemožné. Stačí jen vše dobře naplánovat, mít trpělivost a cíl.

Jaké rostliny vybrat na balkon?

Důležité je na jakou světovou stranu je váš balkon orientován. Množství slunečních paprsků je pro rostliny zásadní – některé mají rádi dost slunce a jiné zase dávají přednost stínu.

Pokud je váš balkon orientován na východ, zvolte třeba muškáty, petúnie, lobelky, chmel japonský atd. Jestliže směřuje na jih či jihovýchod můžete opět zvolit muškáty, petúnie a lobelky, ale musí být stálý přísun vláhy. Dále zkuste kosmatce, nízké odrůdy slunečnic, garázii, turanu, vějířovku. Na této horké straně se bude dařit i bylinkám – levadule, oregáno, šalvěj, tymián či bazalka. Směřuje váš balkon na západ? I zde se bude líbit bylinkám, třeba mátě, kopru, estragonu, pažitce… Nezapomeňme na fuchsie, netýkavku, begonie, hortenzie, vřes nebo zvonek karpatský. A poslední je sever. Pro zastíněná místa je vhodný třeba břečťan, ale i fuchsie, begónie či netýkavky.

Fuchsii se bude dařit na západní straně; zdroj: evvo.estranky.cz

V čem pěstovat?

Není to samozřejmě nutnost, ale velmi pěkně vypadá, když jsou všechny nádoby (truhlíky, květináče…) stejného typu. Na materiálu až tolik nezáleží. Pořiďte klidně plastové, kameninové, hliněné či dřevěné… Jen u dřevěných vás vznikne starost navíc (náročná údržba), a jsou i o dost dražší.

Všechny rostliny je pak možné snadno přemisťovat. To je ideální k přezimování, ale i změně polohy na balkonu.

zahrada na balkóně; zdroj: Christopher Porter/flickr.com

Nejen květiny, ale i zelenina…

Na balkoně si do truhlíku můžete zasadit i zeleninu. Asi je vám jasné, že pěstovat na malém balkoně třeba brambory nebo kukuřici nemá příliš cenu. Ale klidně můžete pěstovat rajčata, jahody, borůvky, papriky…

Ideálním řešením je tzv. minizelenina, která je přímo vytvořena pro pěstování na balkonech nebo lodžiích. Zkusit můžete minirajčata, minipapriky, minililek, miniokurky a další.

Úvodní obrázek: madlyinlovewit­hlife/flickr.com

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS