4/5
Nákup matrace aneb jak správně vybrat matraci

Nákup matrace aneb jak správně vybrat matraci

4. května 2013 v 00.00 , Ložnice

Pokud někdo říká, že má doma nezávadnou zdravotní matraci, musí být vyrobena z nezávadných materiálů, dobře odvádět vlhkost a také se musí umět přizpůsobit křivkám uživatele. Dobrá a kvalitní matrace se při bodovém zatížení prohne pouze v místě tlaku a v nejbližším okolí zachovává původní výšku.

Materiál matrace

Víte, jak vybrat matraci? Při výběru matrace se zaměřte nejen na cenu, ale také na materiál, ze kterého je matrace vyrobena. Existuje hned několik typů matrací.
Matrace ze studené pěny je elastická, tvarově stálá a má dlouhou životnost. Tzv. studená pěna je pěna s velkými póry. Tyto póry zaručují kvalitní provzdušnění matrace a odvod tepla. Výhodou tohoto typu matrací je možnost kombinovat tuhost pěn. Díky tomu se dá docílit dobrá opora těla a páteře.
Matrace z líné pěny je vhodná zejména k zabránění proleženinám. Líná pěna se postará o stabilizování těla v optimální poloze pro spaní a tím pádem nedochází k tak častému obracení, převracení a hledání vhodné polohy pro spaní. Díky líné pěně se uživatel dokonale vyspí.
Latexové matrace se vyrábí ze směsi přírodního a umělého latexu. Jsou typické svou vysokou měkkostí a pružností.
Gelové matrace jsou vytvořeny z gelového segmentu, které vytvářejí akupresurní body a umožňují tak dokonale uvolnit svalstvo.
Mezi další druhy matrací patří např. matrace z bio pěny, tempur matrace, matrace s taštičkovou pružinou, pružinové matrace apod.

Potahový materiál

Nejen složení matrace, ale i potahový materiál ovlivňuje výběr matrace. Potah je nedílnou součástí matrace a měl by splňovat několik základních faktů – hygienické a konfekční vlastnosti, zajištění optimální cirkulace vzduchu a také suchý a příjemný spánek. Abychom dosáhli té nejlepší vzdušnosti matrace, je potřeba zvolit vhodnou podložku. Vybrat si můžete např. lamelový polohovatelný rošt.

Cena

Většina uživatelů se při nakupování matrací dívá hlavně na cenu. Ovšem tím nejzásadnějším kritériem by měla být při výběru kvalitní matrace zejména kvalita a ne cena. Cena je samozřejmě vyšší s rostoucí kvalitou matrace. Matrace ze studené pěny jsou samozřejmě levnější než např. bio matrace nebo matrace z viskoelastic­kých pěn.

Váha a věk uživatele

Při výběru matrace je potřeba přihlédnout i k váze a věku zákazníka. U každé matrace máte uvedeno jejich maximální nosnost, tedy maximální hmotnost uživatele, při které má matrace pořád zachovány všechny své ortopedické vlastnosti.
A čím ovlivňuje výběr matrace věk uživatele? Kvalitní spánek je důležitý v každém věku. Děti jej potřebují pro zdravý růst, proto by měly mít spíše pevnější matraci se střední tvrdostí. Mladší generace vyhledává a upřednostňuje především tužší matrace. Naopak senioři a starší lidé by měli používat měkčí a elastičtější typy matrací.

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS