1/9
Dětský pokoj podle FENG-ŠUEJ

Dětský pokoj podle FENG-ŠUEJ

1. září 2011 v 00.00 , Nábytek

Sponzorované odkazy:

Feng-šuej: pojem poměrně známý, ovšem jen málokdo dokáže vystihnout jeho hlavní význam. Charakteristikou tohoto čínského učení je především vztah člověka s jeho životním prostorem, ve kterém by měla být navozena harmonie a soulad.

Dle učení feng-šuej si můžeme zařídit interiér i exteriér našeho domu, v tomto díle se konkrétně zaměříme na zařizování dětského pokoje.

Harmonie a životní prostor našich dětí

Pokud se rozhodneme zařizovat dětský pokoj podle učení feng-šuej, musíme mít na paměti, že budeme pracovat především s prostorem. Prvním bodem je zařídit dítěti takové zázemí, ve kterém nalezne dostatek životního prostoru – tím se rozumí samostatný (vlastní) pokoj. Místnost, která je určena jen a jen pro dítě dokáže malé jedince učit samostatnosti, vtiskne jim pocit individuality a poskytne soukromí.

Vybavení versus rozmístění

Podle směru feng-šuej musí být v dětském pokoji správně zvolen styl nábytku, jenž je nutno dle pravidel dobře rozmístit. Zde se setkáváme s požadavkem na rozdělení prostorové části, která by se měla skládat z klidové a aktivní.

Zóna odpočinková – klidová

Odpočinek je částí klidové zóny, zde je nutné umístit postel, popř. další odpočinkový či relaxační nábytek. Klíčovým bodem je právě správné umístění postele, jež by se měla nacházet co nejdále ode dveří. Také by neměla být umístěna přímo pod oknem a nohama směřujícím ke dveřím.

Realita však v mnohých případech prostorově nedovoluje splnění všech podmínek, v takovém případě je nutné oddělit postel a „nežádoucí“ body jakoukoli překážkou (může se jednat např. o krabici na hračky, židli, apod.). Symbolicky řešené přepážky umisťujeme mezi postel a danou překážkou pouze v době spánku či odpočinku.

K dalším předpokladům zdravého a klidného spánku patří pevná opora, jenž by měla být umístěna za hlavou dítěte. Postel by neměla být vybavena úložným prostorem, jelikož ten zabraňuje cirkulaci energie a vzduchu.

Při zařizování odpočinkové části pokoje mysleme na to, že nad postelí by se neměly nacházet žádné závěsné skříňky či police, policové systémy. Pokud zavítáme do dětských pokojíčků, tak ve většině z nich jsou právě prostory nad postelí policemi vyplněny.

Zóna aktivní – pracovní

Dominantou aktivní části dětského pokoje je pracovní stůl, který by měl být umístěn tak, aby dítě při práci vidělo na vstupní dveře. Ideálním řešením je takové umístění, kdy dítě vidí do prostoru a za ním je pevná zeď, nikoli však okno.

Střed pokoje by měl zůstat volný a sloužit pro rozmístění hraček, kde si dítě bude během dne hrát.

zdroj: http://www.fengsuej.info

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS