16/6
Ratanové sedací soupravy

Ratanové sedací soupravy

16. června 2009 v 00.00 , Nábytek

Sponzorované odkazy:

Přírodní materiály jsou v obývacích pokojích sice lehce na ústupu, nicméně ratan je stálicí, kterou jen tak nějaká syntetika, či kov nevytlačí. Jeho charakteristická barva, unifikované koncepty a menší použitelnost v případě designových detailů už jsou minulostí a v moderních interiérech se můžete setkat takřka s jakýmkoliv odstínem ratanu použitém v jakémkoliv tvaru. Konkrétně sedací soupravy jsou toho jednoznačným příkladem.

Ratan a jeho vlastnosti

Samotný ratan je původně přírodní materiál, který roste v pouze v tropických klimatických zónách. Poté je sušen a následně v horké páře tvarován. Sice si je na první pohled velmi podobný s bambusem, což je ale jiná rostlina, oproti které je ratan mnohem ohebnější a tudíž snadno tvarovatelný. V neposlední řade je také důležité, že ratan je dřevina, která může být při používání ve velmi vlhkých a teplých oblastech napadena plísní, bambus je naopak extrémně tvrdá bylina.

Konkrétně u sedacích souprav z tohoto materiálu se můžete setkat buď s klasickým přírodním ratanem, nebo i se syntetickou napodobeninou. I přesto, že přírodní ratan není až tak luxusním materiálem, je nábytek, který je z něho vyroben, pochopitelně dražší a bohužel má některé praktické nedostatky – nedokáže vzdorovat venkovním povětrnostním podmínkám. To znamená, že ho lze využít pouze v uzavřených místnostech. Když byste uvažovali o použití na zahradě, je to možné, ale nelze ho tam nechávat přes noc. K těmto účelům byl právě vytvořen syntetický ratan.

Design a barevnost

Jak už bylo naznačeno, ratan je velice ohebný a dá se upravit do takřka jakýchkoliv tvarů. Po stránce provedení tak můžete vybírat z klasických a zažitých modelů, nebo vyhledávat prodejny, kde vám poskytnou některé zajímavější realizace. Téměř stejné je to i v otázce barevnosti, protože je ratan poměrně snadno barvitelný běžným mořením, i když se to často neprovádí, protože většina zákazníků volí ratan kvůli charakteristickému přírodnímu odstínu. Podobné je to s naprostou volností při vybírání i u podložek a sedáků, které jsou vždy součástí soupravy, protože ratan sám o sobě není úplně příjemným materiálem na sezení, což je řešeno právě polstrovanými doplňky.

zdroj: http://www.nabyteksenov.cz/

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS