30/5
Ratanový zahradní nábytek

Ratanový zahradní nábytek

30. května 2009 v 00.00 , Zahradní nábytek

Sponzorované odkazy:

Ratan je v současné době velmi oblíbeným a dá se říct, že stále i moderním materiálem, který už se začal používat i v případě zahradního nábytku, kde se tradičně neobjevoval. Hned na úvod je důležité zmínit, že je ratanový nábytek obecně velice specifický a jen těžko se s ním dá po stránce designu experimentovat. Má zaběhlé konstrukce, které povětšinou nelze měnit, aby byla zaručena maximální stabilita a spolehlivost, a také není úplně nejsnadnější procedurou barvení ratanu (moření), protože se často odstíny nechtěně mění, což není obvykle překážkou ke koupi, protože většina zákazníků si ratanový nábytek kupuje kvůli jeho charakteristické přírodní barvě, tzn. nebarvené modely.

Ratan

Samotný ratan je přírodní materiál, který se získává ze stejnojmenných rostlin rostoucích v tropických deštných lesích jižní Asie. S tímto přírodním ratanem se ale u zahradního nábytku prakticky nesetkáte, respektive se mu snažte vyhnout. Ratan je totiž poměrně citlivý na povětrnostní vlivy a jeho trvanlivost je tak velmi malá a navíc je i dost náročný na údržbu. U zahradního nábytku se častěji používá umělá varianta ratanu, která je po stránce praktických vlastností téměř perfektní – pevná konstrukce vyztužená antikorozním kovem, snadná údržba pouze vodou a běžným saponátem, a především značná cenová úspora, jak už to u syntetických materiálů bývá.

Provedení

Jak už bylo nastíněno v úvodu, po stránce designu nelze očekávat zázraky a překvapivá provedení. Ratanový nábytek má na zahradě symbolizovat materiál, který je v souladu s přírodou a módní výstřelky by tuto základní ideu výrazně narušily. Očekávat tak můžete ve většině případů pouze charakteristickou hnědou barvu a omezené množství tvarů u židlí, stolů a sedacích souprav. Odlišit se například od nábytku souseda je u většiny sériově vyráběných sestav možné pouze díky různým variantám podušek, sedáků apod.

zdroj: http://www.ratan-klub.cz/, http://www.gardenshop.cz/

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS