10/11
3 prvky chytré domácnosti, které vám pomohou ušetřit

3 prvky chytré domácnosti, které vám pomohou ušetřit

10. listopadu 2020 v 00.00 , Domácí spotřebiče

Chytrý telefon, chytrá televize, lednička, topení. Čím dál více věcí z našeho okolí začíná mít svůj vlastní software a fungovat téměř samostatně. Prvky chytré domácnosti vám kromě většího pohodlí a zjednodušení života mohou přinést například i úsporu vašich provozních nákladů.

Změňte způsob toho, jak doma topíte

Přijdete domů a zapnete topení. Pokud u vás doma topení funguje na tomto principu, vězte, že je poměrně neefektivní. Nastavit si dopředu, že se má topení zapnout těsně předtím než dorazíte domů, abyste přišli už do teplého – to je přeci pohodlnější, ne? Chytrý termostat navíc sám umí regulovat teplotu. A to podle toho, jak moc a kdy obvykle topíte. Sám také detekuje pohyb v místnosti a na základě jeho množství zvyšuje či snižuje teplotu v místnosti. Chytré termostaty lze propojit s kotlem na dřevo, plyn i další tuhá paliva.

Sviťte si podle potřeby

Bojíte se, že váš dům působí opuštěně, když jste z něj na dlouhou dobu pryč? Rozsvítíte si na dálku. Rádi byste si snížili intenzitu osvětlení v místnosti? I o to se chytré žárovky postarají. Můžete si s nimi měnit intenzitu a odstín světla, rozsvěcet i zhasínat, a to i když se nenacházíte přímo v domě. Pod chytré osvětlení spadají jak stropní svítidla, tak i lampy či LED pásky.

Kontrolujte si aktuální spotřebu zásuvek

Chytrá zásuvka vám umožňuje sledovat její spotřebu. Kávovar vám může vaše ranní espresso uvařit už ve chvíli, kdy se zvedáte z postele. Bezpečnost vaší i celého vašeho domu vám zajistí detektory kouře, pohybu, úniku plynu či přítomnosti oxidu uhličitého. Prvků chytré domácnosti, které nejsou pouhým rozmarem, ale opravdu vám pomáhají, tak existuje celá řada.

Jednoduché ovládání spojuje celou chytrou domácnost

Chytrá domácnost je mezi sebou propojená do tzv. centrální ovládací jednotky. Ta vypadá jako běžný termostat s displejem, skrze který ovládáte jednotlivé prvky chytré domácnosti. Můžete tak stáhnout žaluzie, rozsvítit, zapnout klimatizaci a také například naplánovat, kdy se začne topit. Největší výhodou a tím, jak ve finále budete svoji chytrou domácnost ovládat, je propojení s vaším telefonem nebo tabletem, odkud lze všechny chytré spotřebiče a prvky řídit.

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS