5/10
Je lepší vařit na plynu, či na elektrickém sporáku?

Je lepší vařit na plynu, či na elektrickém sporáku?

5. října 2020 v 00.00 , Kuchyně

Sponzorované odkazy:

Plánujete-li rekonstrukci kuchyně, či se stěhujete do nového a je před vámi úkol, kterým je zařízení nové kuchyně, je třeba si pořádně rozmyslet, jak novou kuchyni zařídíte. Je důležité navrhnout postavení kuchyňských skříněk, lednice a sporáku tak, aby vyhovovaly ergonomii, jinak se zbytečně při vaření nachodíte. Vše by mělo být při vaření na dosah ruky.

Zejména mladé páry nemají tolik zkušeností a nemusí se jim zařízení nové kuchyně povést na poprvé. Uspořádání vaší kuchyně není jediná věc, na kterou se musíte při zařizování kuchyně zaměřit. Vaše zařízení a jejich zdroj energie je jedním z aspektů, který musíte pečlivě naplánovat. Debata o plynovém a elektrickém sporáku by byla nekonečným soubojem argumentů příznivců jednotlivých typů vaření. Pokud se neumíte rozhodnout, existuje několik faktorů, které musíte vzít v úvahu při výběru mezi spotřebiči, které jsou na elektřinu a těmi na plyn. Pojďme porovnat plynové a elektrické sporáky z několika úhlů.

Plyn vs. elektrický sporák – náklady na instalaci

Prvním faktorem, který musíte vzít v úvahu, jsou náklady na instalaci plynových a elektrických sporáků. Elektrický sporák s konvekční troubou instalovanou pod ním bude stát podstatně méně než vestavná plynová varná deska a trouba zvlášť. Plynové varné desky jsou dražší než elektrické. Na druhou stranu, pokud máte stávající plynové potrubí, může být plynová varná deska nákladově efektivnější. Provoz spotřebiče na plyn je levnější než elektrický. Vaření po dobu jedné hodiny na plynovém sporáku vás bude stát méně, než kdybyste použili elektrický sporák. Toto je faktor, který je třeba vzít v úvahu, pokud často vaříte. Náklady na instalaci vyjdou dráže pro plynový spotřebič, protože je třeba, aby jej zapojil odborník.

Plyn vs. elektrický sporák – doba ohřevu

Při vaření je důležitý čas. Jak dlouho trvá, než se vaše varná deska zahřeje? Při zvažování doby ohřevu je třeba vzít v úvahu dva faktory. Plynový vařič okamžitě začíná na požadované teplotě, protože již začíná jako oheň. Mezi plamenem a vaší nádobou však vzniká prostor, což by mohlo znamená ztrátu tepla a přidaný čas na vaření navíc.

Naproti tomu elektrická deska se zpočátku zahřívá déle, ale protože se plotna přímo dotýká vašeho hrnce, bude pokrm rychleji ohřívat, nedochází tak ke ztrátám tepla.

Plyn vs. elektrický sporák – tepelná účinnost

Plynové sporáky jsou při ohřevu účinnější, protože zdroj tepla, oheň, je rozptýlen a rovnoměrně rozložen po dnu celé nádoby. Pokud často vaříte omáčky a jídla, která se vaří dlouho, určitě volte plynový spotřebič.

Plyn vs. elektrický sporák – pohodlí

Pohodlí při užívání elektrických sporáků někdy vyrovnává skutečnost, že jeho provoz je dražší než plynový sporák. Jednoduše musíte otřít horní část hadrem a máte hotovo! Není nutné žádné rozsáhlé čištění.

Plynové sporáky však mají kovové rošty, které je třeba odstranit a vyčistit každé dva týdny, aby se zbavily veškerého tuku a rzi. Elektrický sporák můžete také umístit kamkoli ve vaší kuchyni, pokud je dosažitelný pomocí prodlužovacího kabelu. Plynové sporáky však musí být namontovány na vaši plynovou přípojku, takže je tak omezeno umístění v prostoru, například při rekonstrukci kuchyně.

Plyn vs. elektrický vařič – spolehlivost

Výpadek proudu může být docela problém, pokud máte elektrický sporák. Bez napájení nebudete moci elektrický sporák obsluhovat. Tomu se lze vyhnout, pokud máte plynový sporák. K přípravě teplého jídla pro vaši rodinu nebudete potřebovat elektřinu. Pokud jde o tento aspekt, spolehlivější volbou jsou plynové sporáky.

Pokud byste však měli zvážit bezpečnost, pak jsou elektrické sporáky bezpečnější. Domácí požáry v důsledku plynových sporáků jsou rozhodně častější, a proto se elektrické sporáky více doporučují, pokud máte děti.

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS