22/8
Modulární vertikální zahrada: designový prvek, který roste s vámi

Modulární vertikální zahrada: designový prvek, který roste s vámi

22. srpna 2020 v 00.00, Bytové doplňky, Design

Sponzorované odkazy:

Přemýšlíte, jak oživit váš příbytek, balkon, terasu, či zahradu? Chcete mít svůj domov plný zeleně a zároveň cool? Pak je tu pro vás modulární vertikální zahrada od designéra Cristiana Andrei Vintu.

V současnosti stále více lidem záleží nejen na příjemném domácím prostředí, ale také na tom, aby toto prostředí bylo zdravé. Nejdůležitějšími kousky v příbytku se tak stávají čističky vzduchu, osvěžovače a zvlhčovače vzduchu, pokojové rostliny, správné osvětlení a také spánková hygiena. Nechtěli byste ale mít toto vše v jednom? S modulární vertikální zahradou je to možné!

Spánek v zahradě?

Spánková hygiena určuje a de facto doporučuje co před spaním udělat, či naopak nedělat. Třeba že si máte jendorázově pořádně vyvětrat, mít čisté lůžkoviny, klidné prostředí, chladnější vzduch v místnosti, kam se ukládáte ke spánku. Naopak že nemáte koukat těsně před spaním na televizi, do mobilu, pc nebo tabletu, protože modré světlo, které vydávají ruší spánkové rytmy. A osvětlení by mělo být tlumené, spíše žluté a v menším rozsahu (lampička), nikoli silné bílé a stropní. Modulární vertikální zahrada vám dodá jak osvěžující a zdravý vzduch díky rostlinkám v ní rostoucích, tak prima relaxační světlo, které obsahuje a jehož barvu lze dokonce měnit.

Čistý vzduch se zelení

Čističky vzduchu vám nabízí mnohé – čisté a ionty nabité ovzduší, eliminaci prachu a nečistot, a s tím spojené lepší a kvalitnější spaní a spánek jako takový, tedy i celkově větší psychickou pohodu. Ovšem toto vám nabídne i vertikální modulární zahrada. Díky rostlinkám vzduch čistí a správně doplňuje, v noci produkuje kyslík, díky němuž se vám bude lépe spát. K produkci kyslíku během dne totiž potřebují rostlinky stáhnout z okolního ovzduší oxid uhličitý, což dělají většinu v noci. Tím vám vyčistí vydýchaný vzduch a občerství jej. Kvalitnější spánek potažmo příjemnější bydlení je pak nasnadě k čemuž neodmyslitelně přispějí zelení kamarádi z vertikální zahrady – zeleň příbytek krásně dozdobí, doplní a učiní útulnějším.

Svými projekty rostete

Projekty, které v životě realizujete vás nabíjejí, dodávají elán a chuť do dalších dní, k překonávání překážek a peripetií. Může to být rekonstrukce bydlení, nějaká pracovní záležitost, koníček či tajný sen. Takovéto dosažené mety vám nabízí zadostiučinění, že jste to zvládli, dotáhli do konce, podpoří vaše sebevědomí i víru v sebe sama. I to vám vertikální zahrada nabídne. S ní rostete a to doslova – rostou rostlinky v ní a vy s nimi, přičemž díky mí máte cool a zdravější bydlení.

Moltke: vertikální modulární zahrada

Moltke je návrh modulární vertikální zahrady určené pro použití v interiéru i exteriéru. Rostliny oživí váš domov, očistí vzduch, navíc jsou jedlé, a tak v ní pěstovaní bylinky dodají vašemu jídelníčku grif. Moltke je dítětem pandemie, při níž si designér Cristian Andrei Vintu vyhrál doma se svými nápady a voi lá – Moltke byla na světě. Je to perfektní kombinace hned několika oblíbených, potřebných a zdravých prvků v příbytku – a to bez obětování prostoru!

Stále dokola vám Moltke poroste, protože potřeba pěstovat čerstvé byliny, či dokonce některou zeleninu a ovoce doma je dnes docela zapotřebí a fajn. A to aniž by tomu bylo nutno věnovat příliš mnoho času nebo úsilí. Mnohé vertikální zahrady na trhu nyní buď postrádají funkčnost, nebo jsou hodně drahé. Moltke byl navržen tak, aby vám poskytl dostupnou vnitřní nebo venkovní malou zahradu, která vyhovuje estetice, designu a je soběstačná.

Jak designér sám zmínil, tak hlavním rysem Moltke je snadné použití. Nejsou u ní vyžadovány žádné předchozí zkušenosti, a stačí stačí použít předsazené rostlinky (vámi vypěstované ze semen či koupené) a samo-zavlažovací systém, který nevyžaduje žádnou energii. Části struktury Moltke jsou řešeny jako průhledné, aby umožňovaly kořenům více světla, lze ji využít pro vnitřní i venkovní prostředí, protože k ní nepotřebujete žádné externí napájení. Díky průhledným částem vzniká v každém modulu světlo, jež zajišťuje rostlinám zdraví i když chybí dostatek přirozeného světla.

K doplňování nádrží na vodu můžete využít i odpadní vodu produkovanou třeba klimatizační jednotky. Síťová síť nahoře pak zajišťuje, aby se do vašich květináčů nedostaly žádné nečistoty, zejména pokud je Moltke umístěna venku. Modularita celé zahrady je zásadním faktorem, který vám nabízí přizpůsobení vašim potřebám, způsobu života a jeho proměnám v čase.

Jednu dvě či více?

Můžete si instalovat doma tolik modulárních jednotek (květináčů) zahrady Moltke, kolik chcete. K mání je Moltke řešení malé, větší nebo velké a typ s třílitrovou nebo pětilitrovou vlastní vodní nádrží, které pojmou více modulů pro rostliny. Díky tomu vám Moltke vám poskytne prvotřídní funkce vysetí a pěstování bylin, zeleniny či drobného ovoce bez zbytečných nákladů, většího úsilí, nebo potřeby dalších zařízení a jejich instalace. K tomu navíc nezabere velké množství místa.

Bude z návrhu realizace?

Návrh vertikální modulární zahrady Moltke je opravdu cool. Zatím ovšem je jen ve stádiu návrhu, bez další realizace. Ta se zatím připravuje. Proto není zatím moc jasné, jaký druh vestavěného zdroje napájení by návrh Moltke vertikální využíval nebo využívá. Bylo by skvělé, kdyby byl možné alternativy – a mezi nimi třeba i solární zdroj.

Zdroj foto: Yankodesign.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS