27/6
Máte doma nepořádek? A máte pět minut?

Máte doma nepořádek? A máte pět minut?

27. června 2020 v 00.00, Byty

Sponzorované odkazy:

Znáte to, hektický životní styl, spousta povinností v práci, a když už by člověk mohl uklidit, tak je venku hezky a raději jdeme ven s dětmi na výlet, než abychom prosluněný den věnovali přerovnávání nepořádku.

Balancovat mezi tím, že bychom se chtěli vracet do naklizeného bytu, který by mohl konkurovat těm z katalogů o bydlení, a tím, že si potřebujeme po práci odpočinout, je velmi obtížné.

Nemusíte trávit týdny přerovnáváním „nezbytností“, stačí denně investovat pět minut vašeho času a váš byt bude vypadat uklizeně. A pět minut má denně každý. Nakonec zjistíte, že jste díky denním pětiminutovkám vyklidili šatník, srovnali si dokumenty a uklidili si v šuplících.

Pojďme na to!

Vyplatí se preventivně předcházet hromadění nepořádku. Došlá pošta tvoří velkou část běžného nepořádku. Jednou ji dáme na botník, podruhé na kuchyňskou linku, do zásuvky, a když pak potřebujeme vyřídit nějakou úřední záležitost, trávíme hodiny hledáním, kam jsme dopis položili. Náš tip: Udělejte si místo na příchozí poštu! Je už jedno, jestli na ní vyhradíte zásuvku v komodě, či si zakoupíte speciální dekorativní stojánek na dopisy, nebo zvolíte nevzhlednou, ale levnou krabici od bot. Je důležitá pouze jedna věc, všechna příchozí pošta bude tam. Celý měsíc poštu, potvrzení, záruční listy, manuály a pokladní účtenky dávejte na toto místo. Na konci měsíce vše roztřiďte do patřičných složek.

Pokud začínáte s pětiminutovkou bez nepořádku, začněte pomalu, ale jistě. Vytyčte si místo, kde začnete uklízet. Může se jednat o kuchyňskou linku, anebo oblast kolem gauče. Ať už začnete kdekoli, držte se pravidla – v tomto prostoru nebude nic, co tam nepatří a nepoužíváme to. Až budete mít tuto zónu bez nepořádků, udržujte ji tak! ** Nyní každý den pomalu rozšiřujte svou zónu bez nepořádku, dokud neobsáhnete celý byt!**

Dbejte na to, aby všechny horizontální plochy byly prosté nepořádku. Možná na si na lince můžete nechat toustovač nebo smoothie mixér, ale multifunkční robot, který používáte jednou za měsíc, tam nemá co dělat! Uložte jej do skříně. Kostičky z lega, inkaso, ani desinfekční prostředek nemají na kuchyňské lince co dělat! Každý den si vyberte jednu polici, ať již se jedná o polici v knihovně, či u vás ve skříni, a prostě ji ukliďte! Vyhoďte všechny nepotřebné věci, utřete na ní prach a srovnejte to, co si na ní přejete nechat. Každý den jednu a uvidíte, jak bude váš byt najednou uklizený!

Naplánujte si „uklízecí víkend“, během kterého se zbavíte všech nepotřebných věcí v domácnosti. Pokud máte rodinu, či spolubydlící, zapojte je do úklidu také. Čím více pomocných rukou, tím lépe. Připravte si krabice a pytle na odpadky a naplánujte si výlet na charitu, kde odložíte předměty, které je vám líto vyhodit a mohly by ještě někomu posloužit.

Náš tip: Vše, co použijete, okamžitě vracejte na své původní místo. Ušetří vám to hodiny práce s úklidem.

Zastavte se a věnujte pár minut vizualizací místnosti. Představte si, jak chcete, aby místnost vypadala, až bude úplně uklizená. Jaké jsou nejdůležitější kousky nábytku? Co sem nepatří, ale právě tady dělá nepořádek? Co by mi vadilo, kdybych tu byla na návštěvě? Všeho, co vás ve vašich představách rozčiluje, se zbavte. Při úklidu si udělejte několik hromádek. Na jedné budou věci, které si chcete ponechat. Na druhé věci, které vyhodíte. Na třetí, to co darujete na charitu. Nejste-li si s něčím jistí, vytvořte i hromádku „možná“. Nezdržujte se při úklidu zbytečným přemýšlením, věci, u kterých si nejste jistí s jejich budoucností, dejte na hromádku možná, vrátíte se k nim později.

**Věci, které chcete odvézt na charitu, odneste do auta a zajeďte tam hned. ** Pište si nákupní seznamy, vyhněte se záchvatovitému utrácení, kupujte jen to, co opravdu potřebujete. Ušetříte peníze a vyhnete se hromadění výhodných koupí u vás doma. Ne opravdu nikdo nepotřebuje ve skříni 4 nová povlečení, která byla ve slevě.

Naučte své děti, kam věci patří. Ušetří vám spoustu času, který byste trávili úklidem. Jděte dětem příkladem. Vytáhněte oblečení, které nenosíte. Vytáhněte všechno oblečení, které jste za několik měsíců nenosili. Pokud jde o sezónní oblečení, uložte je do krabice. Věci se skvrnami, nebo to, co nám je již malé prostě vyhoďte. Pokud zhubnete, prostě si koupíte nové.

Pokud nemáte jedno místo pro léky, vytvořte si ho hned teď. Projděte si všechny léky, doplňky stravy, věci, které už nikdy nebudete používat – špinavé obvazy, krémy, na které jste měli alergii, masti, které nikdy s ničím nepomohly, vyhoďte.

Ukliďte si v zásuvkách. Vytáhněte vše ze zásuvky. Jednoduše vyjměte zásuvku a vyprázdněte ji na stůl, či na zem. Poté rozdělte zásuvku do tří hromádek:

  • 1) věci, které by v zásuvce opravdu měly být,
  • 2) věci, které patří jinam,
  • 3) věci, které můžeme vyhodit. Vykliďte tak všechny zásuvky a šuplíky u vás doma.

Naučte se milovat pořádek. Klidně si uklizený byt nafoťte. Uklizený byt nejen láká k návštěvám, ale pomáhá k psychické pohodě svých obyvatel. Takže, vyhrňte si rukávy a hurá na úklid. Uvidíte, že jak si jednou pořádně uklidíte, už bude stačit denně pár minut na jeho udržení.

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS