27/3
Jak uklízet v době koronaviru domácnost?

Jak uklízet v době koronaviru domácnost?

27. března 2020 v 00.00 , Koupelny , Kuchyně , Ložnice , Nábytek , Nádobí , Obývací pokoje , Předsíň , Vany a sprchové kouty

Sponzorované odkazy:

V době jakékoli virové epidemie je důležité více a důsledně dbát na hygienu a čistotu. Jak co nejvíce ochránit vaši domácnost v době koronaviru?

Proti nákaze Covid-19 se lze preventivě chránit dodržováním základních hygienických pravidel a používat ochranné prostředky. Další možností je také posílit imunitu zdravým životním stylem a přísunem vitamínů. Používejte ochranné prostředky, kterými jsou rouška, nebo respirátor, ochranné brýle (i sluneční postačí) a rukavice, kterými mohou být jakékoliv textilní rukavice, které vás ochrání před přenosem viru.

Zabránit šíření virů můžete i doma, a to za pomoci několika jednoduchých aktivit. Máme pro vás ověřené a zcela pragmatické tipy a rady. Obecně se radí desinfikovat domácí prostředí, protože je zcela určitě vhodné mít doma čisté prostředí. Hygienici doporučují v domácnosti dezinfikovat a čistit často frekventované povrchy.

Jak domácnost v době koronaviru ošetřovat?

Madla, kliky, úchyty a plochy

Otírejte denně mýdlovou vodou, nebo dezinfekcí bez chloru veškeré kliky, úchyty, vypínače, spínače spotřebičů i frekventované plochy (pracovní plocha kuchyňské linky, stoly, židle, noční stolky, postele), včetně madel mikrovlnné trouby, varné konvice a trouby. Pracovní plochu v kuchyni a jídelní stůl pak ošetřete ještě jarem nebo vodou s octem.

Kliky u dveří, madla a úchyty jsou totiž hojně využívané všemi členy domácnosti, a tak je díky nim přenos lehký. Dotýká se jich každý, sahejte na ně co nejméně a pro prostor mimo vaši domácnost na tato místa nesahejte vůbec, anebo s jednorázovými rukavicemi, které pak řádně zlikvidujete a vyhodíte (zabalené v sáčku), nebo s textilními, které lze přepírat na vysokou teplotu.

Měňte často ručníky

Dbejte na to, aby každý používal jen svůj ručník. Vyměňujte je minimálně 3× v týdnu (ideálně denně). Pokud nebudete měnit denně, tak po použití je každý večer vždy rozložte na šňůře či sušáku a řádně nechte prosušit. Nikdy ne na topení, kterým byste viry z ručníku šířili při sušení. Ručníky perte na 60 °C a ideálně ještě důkladně přežehlete.

Platí to i pro utěrky

Slova o ručnících platí i pro kuchyňské utěrky. Využívají se v kuchyni, a především při přípravě jídla a pokrmů, proto je důležité je měnit ideálně denně, nebo alespoň 2–3× denně. A také prát na 60 °C.

Stolování

Společné stolování a pití je rizikový faktor. V době koronaviru by měl mít každý svůj příbor, což v době myček lze řešit novým příborem na každé jídlo a použitým pak očistou v myčce na program s vyšší teplotu. Domácnosti, které myčku nemají, pak zalití příborů vařící vodou v dřezu a následné řádné umytí. Osobní příbor by nikdo neměl používat na nabírání pokrmu ze společné mísy a hrnce. Na to by měly sloužit určené naběračky, lžíce atp. Na pití má rovněž každý mít svůj hrnek a sklenici.

Důkladně větrejte

Vyvětrání interiéru je důležité. Větrejte často a důkladně. Ideálně 3 až 5× denně, a to otevřením oken dokořán na pět až deset minut. Máte-li čističku vzduchu, nechte ji zapnutou po celou dobu vaší přítomnosti v domácnosti, i v noci. Využívejte také sílu esenciálních olejů (dvě kapky do zvlhčovače nebo aromalampy). Pomoci mohou i puštěné solné lampy a zapálené solné svícny.

Doma roušky noste jen v případě nákazy

Pokud je u některého člena domácnosti zjištěn koronavirus, měl by být v izolaci od ostatních členů domácnosti v samostatném pokoji, a všichni v rodině nosit roušku. V tomto případě platí i zvýšená hygienická opatření. Pokud je domácnost a její obyvatelé zdravá, rouška doma není zapotřebí.

Nejlépe je nakaženému v odděleném a často větraném pokoji, a v případě společného WC a koupelny pak chodí do ní jako poslední a pak by ji měl nakažený sám důkladně vydezinfikovat. To se doporučuje kvůli tomu, aby samotným dezinfikováním nebyl ohrožen další člen rodiny. Vždy to nelze, pak mějte při dezinfekci veškeré ochranné prostředky (roušku, rukavice, atp.).

Povlečení a lůžkoviny

Povlečení a prostěradla perte často a na vysoké teploty. Kapesníky doporučujeme v této době raději jednorázové. Veškeré povrchy, i ty okolo postele včetně ní samotné desinfikujte minimálně 1× denně. Povrchy je ideální omývat horkou vodou s mýdlem. Použité roušky nebo mycí potřeby byste měli před vyhozením do odpadkového koše uzavřít do sáčku.

Virus přichází zvenčí

Ochrana vašeho domova však začíná už venku. Koronavirus i slabší chřipka se šíří pomocí kapének, které se vzduchem dostanou do dýchacích cest. Tam se zachytí na sliznici. Ovšem ulpívají i na předmětech a plochách, nábytku, zrcadlech. K úplně nezranitelnějšímu místu aktuálně patří dveře do domu či bytu a jejich klika zvenčí. I tu je nutno ideálně 3× denně, nebo alespoň 1× denně dezinfikovat. Prohází okolo ní více různých osob při pohybu po chodbách bytových domů neb pohybu na chodníku u vašeho rodinného domu.

Další cestou, jak se k vám domů dostávají bakterie a viry jsou nákupy, proto je dobré, co z nákupu lze, raději dezinfikovat tedy otřít obaly potravin i dalších produktů (mýdla, šampony, kosmetika, domácí potřeby a hygienické potřeby) a suché následně uložit. A co nelze před použitím důkladně omýt a pak až využívat k přípravě pokrmů nebo jinde v domácnosti.

Vy a vaše tělo

Poslední věc jsou dotyky obličeje rukou. Dotýkejte se jich co nejméně, nejlépe během dne vůbec. A když tak vždy čistýma a řádně umytýma rukama. Jen tak zabráníte přenosu viru na sliznice v nose, očích a ústech. Světová zdravotnická organizace doporučuje mýt a dezinfikovat si často ruce. Praktickou radou pro pohyb mezi lidmi je také mimo nošení roušek i nošení brýlí – třeba slunečních a rukavic (i látkových), které ihned po návratu vyperete.

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS