10/3
Jak rozproudit vodu v akváriu? Díky těmto tipům vám rostlinky vydrží déle

Jak rozproudit vodu v akváriu? Díky těmto tipům vám rostlinky vydrží déle

10. března 2020 v 00.00, Bytové doplňky

Velice důležitým prvkem pro správný chod akvária je pořídit si co nejsilnější filtraci. Jestliže dodáváme do akvária CO2, ať již v plynné nebo tekuté formě, nebo třeba hnojíme, je nutná filtrace, která nám pomůže vodu rozproudit, a tak dopravit CO2 a hnojivo k rostlinkám.

Uhnívají vám listy?

Když nebude voda kolem rostlinek vířit a nebude dodávat potřebné hnojivo, listy nám postupně odumřou. Jestliže nám listy ve velké míře uhnívají, vzniká nám ve vodě hodně čpavku a ten nám může podpořit vznik řasy. Což je samozřejmě nežádoucí.

Základem je pořídit určitě do akvária silnější filtr než nám doporučuje u jednotlivých výrobků výrobce. Určitě je vhodné při externím filtru vybírat podle spodní hranice, kterou doporučuje výrobce. Silnějším filtrem nelze nic zkazit. I tak se však může stát, že v určitých místech Vašeho akvária nebude voda přesto správně cirkulovat. Může to být i z důvodu umístěných dekorací v akváriu. Zde si pomůžeme jednoduše.

Do místa, kde nám voda špatně cirkuluje nainstalujeme proudové čerpadlo a jeho proud namíříme do inkriminované­ho místa.

Také je velice důležité, aby filtr, který nám čistí vodu po biologické stránce, měl co největší množství porézních hmot. Ty nám poskytují velkou plochu pro osídlení nitrifikačních bakterií.

O filtr se musíme pravidelně starat

O filtr se musíme pravidelně starat

Nezapomeňte na pravidelný servis

Aby nám filtr pracoval, tak jak má, je třeba provádět servis. Ve filtru se nachází řada gumových těsnění, které postupem času ztratí svou pružnost a tím ztrácí svoji 100% funkčnost. Proto je třeba tato těsnění promazávat, a to nejlépe silikonovým sprejem. Soustředíme se na hlavu filtru, kde je hadicový adaptér a těsnění pod hlavou. U nádoby filtru je také vhodné promazávat klapky, které nám spojují tělo a hlavu filtru.

Kvalitní filtr pomůže v boji s nečistotami v akváriu

Kvalitní filtr pomůže v boji s nečistotami v akváriu

Pozor na tzv. mastný film

Když se ještě vrátíme k cirkulaci vody v akváriu, nesmíme opomenout skutečnost, že taktéž hladina vody musí být v pohybu. Jestliže se tak nestane, může na hladině vzniknout tzv. mastný film, který nám brání v pohybu vzduchu jak z akvária, tak do akvária. Tady nám určitě pomůže hladinový sběrač.

Hladinový sběrač neboli také skimmer, je dvojího typu, jednak s motorem umístěný pod hladinou vody, kde tuto nasává do sebe a čistí anebo při použití vnějšího filtru se nasadí na vtokovou hadici. Voda pak bude do filtru nasávána jak z vodního sloupce, tak z hladiny.

Na co se soustředit?

Takže, když bychom měli udělat shrnutí základních požadavků pro proudění vody v akváriu, musíme se soustředit na pořízení předimenzovaného filtru a správné nastavení sání a výtoky. Pak už jen pravidelně sledovat akvárium a včas řešit problémy s hromadícími se nečistotami v akváriu.

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS