11/6
K domácnosti a komfortnímu bydlení patří spotřebiče: jak na jejich údržbu?

K domácnosti a komfortnímu bydlení patří spotřebiče: jak na jejich údržbu?

11. června 2019 v 00.00 , Domácí spotřebiče , Kuchyně

Sponzorované odkazy:

Bez různých spotřebičů si dnes domácnost neumíme představit. Usnadňují nám chod domácnosti (vysavač, pračka, myčka), uchovávají potraviny (lednice, mrazák), vaří nám vodu na kávu (varná konvice), nebo přímo kávu (presso) a pečou za nás (pekárna, horkovzdušná trouba) nebo ohřívají pokrmy (mikrovlnná trouba).

Přístrojů a pomocníků pro domácnost stále přibývá, a tak není od věci vědět, jak je udržovat a čistit tak, aby nám bez problémů a dlouho sloužily. Zaměříme se na kuchyni a troubu s mikrovlnkou. Víte, jak je správně vyčistit?

Když uklízíte kuchyni, jak často si vzpomenete na to, že byste měli nějakou péči věnovat i troubě a mikrovlnce? Přiznejme si to, že málokdy. Aby tato nepříjemná povinnost byla co nejsnazší, máme pro vás několik jednoduchých tipů jak na to.

Pokud tedy nemáte troubu s pyrolýzou, tedy samočištěním, musíte ji udržovat sami. U pyrolýzy jeto jasné – prostě zapnete čistící program a po jeho skončení jen troubu jemně vytřete. Ale co s troubou, která pyrolýzu nemá? Pomůže vám sůl.

Na špinavou troubu – plynovou i horkovzdušnou

Sůl je de facto ekologický přípravek, který můžete v domácnosti využít na mnoho způsobů, třeba i k vyčištění špinavé trouby. Rozesypte uvnitř trouby tak čtyři polévkové lžíce soli (dávkovat můžete i více dle znečištění). Pak troubu zapněte a nechte při 100 °C běžet až do té doby, než sůl zhnědne. Sůl vám vstřebá veškerou mastnotu do sebe. Po vychladnutí sůl opatrně vymeťte a nakonec vnitřek trouby důkladně vytřete vlhkým hadříkem.

Mikrovlnná trouba

K vyčištění mikrovlnky vám postačí ocet nebo citron.

Čištění s octem

Je to opět ekologický způsob, při němž smícháte ½ hrnku octa a ½ hrnku vody. Směs zahřejte v mikrovlnné troubě až do varu. Poté vařte několik minut na nejvyšší výkon. Opatrně vyndejte a vnitřek trouby důkladně vytřete suchým hadříkem.

Údržba s citronem

Do větší skleněné nebo porcelánové misky dejte na kolečka nakrájený citron a z dalšího vymačkejte do misky šťávu. Zalijte vodou cca 1 cm pod okraj a misku vložte do mikrovlnné trouby. Zapněte ji na plný výkon po dobu cca pěti minut. Pára z vody s citronem vám krásně odpaří nečistoty a po vypnutí stačí misku vyjmout a celý vnitřek trouby vytřít důkladně vlhkým hadříkem.

Vidíte, že čištění spotřebičů není až taková věda a velká práce, navíc ve všech případech – u údržby pomocí soli, octu či citronem dosáhnete mimo vyčištění i odbourání pachů. Tak vzhůru do toho!

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS