29/8
Jak na dřevěné pracovní desky?

Jak na dřevěné pracovní desky?

29. srpna 2014 v 00.00 , Byty , Domy , Kuchyně , Nábytek

Sponzorované odkazy:

Na pracovní desky v současných kuchyních, se dnes využívá mnoho nerůznějších materiálů. Ty mají výrazně odlišné vlastnosti – některé jsou odolnější, nebo dražší. Jak je to s těmi dřevěnými?

Když se řekne dřevo

Jeden z nejteplejších materiálů, což je dáno vzhledem a dojmem jaký evokuje. Je to organický přírodní a zdravý materiál. Má velmi pěkný a přirozený vzhled, je estetické a kvalitní. Jeho přírodní původ sebou přináší do domu a bytu nádech ekologičnosti, přičemž povrch dřeva, pestrá granulace a vykreslená textura dává prostor k velmi všestrannému využití – jak na nábytek a zařízení, tak i na pracovní plochy a desky v kuchyni. Navíc lze dřevo doladit s jakýmkoli jiným materiálem a v jakémkoliv designu.

mimo ostrůvku bylo použito na pracovní plochy dřevo, SuzieJacobi/Flickr.commimo ostrůvku bylo použito na pracovní plochy dřevo, SuzieJacobi/Flickr.com

Pracovní desky ze dřeva

Jsou v současnosti vyráběny s vysoce účinnými a efektivními povlaky (tzv. DD plášti), a bez těžkých kovů i formaldehydu, a jsou snadno udržovatelné. Dřevo má během času přirozené změny v barvě i textuře. Povrch je napuštěn a jištěn několika vrstvami vysoce kvalitního laku. Pracovní plochy v kuchyni jsou hodně vytížené, proto jsou testovány na požadovanou odolnost.

Co jejich údržba?

Údržba je velmi snadná. Postačí mírně navlhčený hadřík (přílišné mokro není vhodné). Desku utírejte po směru struktury dřeva, čímž nejsnázeji odstraníte nečistoty. Po vyčištění ještě otřete suchým hadříkem tak, aby ani v rozích a hranách nezůstala vlhkost. Mokré kapky by neměly být ponechány, ale ihned odstraněny.

Při znečištění kávou, čajem, hořčici atp., setřete znečištění co nejrychleji zředěným roztokem mýdla. Následně čistou vodou a nakonec vytřete dosucha. Na lakované dřevo s vysokým leskem nepoužíváme žádné abrazivní materiály (houbičky se zdrsněným povrchem), protože těmi bychom povrch** poškrábali**. A při práci v kuchyni neumísťujte horké hrnce, nebo pánve přímo na dřevěnou pracovní desku, ale vždy na podložku.

A vůbec nevadí, že děti pomáhají, dřevo vydrží opravdu hodně, LorainScuiss/Flickr.comA vůbec nevadí, že děti pomáhají, dřevo vydrží opravdu hodně, LorainScuiss/Flickr.com

Měli bychom vědět

  • masiv se méně opotřebovává, jestliže je před finálním lakováním napuštěn fermeží, olejem či voskem
  • pro ostatní dřevo je stačí lak bez vosku a fermeže
  • laky vybírejte s poradou odborníka
  • nemáme-li dostatek zkušeností, přenecháme raději vše odborníkům

Úvodní obrázek: Regrees/Flickr.com

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS