10/2
Přírodní a příjemný interiér? Prostě dřevo!

Přírodní a příjemný interiér? Prostě dřevo!

10. února 2020 v 00.00 , Bytové doplňky , Design , Křesla a sedací soupravy , Nábytek , Stoly a stolky , Židle

Sponzorované odkazy:

Dřevo je jeden z nejvíce příjemných materiálů v mnoha směrech. Jeho využití je mnohostranné. Ve stavebnictví v konstrukcích staveb, exteriérově při obkládání budov a na různé dřevěné prvky, při řešení krovů a střech, ale také k otopu, k umělecké tvorbě a samozřejmě i pro využití v interiéru.

A právě interiér je místo, kde se dřevo dá využít a užít nejvíce (pokud pomineme dřevostavby a sruby). Proč? Protože právě interiér je ideální, co se podmínek k využití dřeva jako takového týče.

Dřevo v interiéru

Použití dřeva v interiéru domů a bytů má mnoho výhod. Je to přírodní materiál a ve své přirozené podobě napomáhá regulovat vzdušnou vlhkost v místnostech, přičemž pohlcuje škodliviny a pro svůj příjemný design rapidně povyšuje kvalitu prostoru o minimálně jeden level. Komfort bydlení s dřevem je zřejmý a vnitřní prostředí se dřevem má svůj nezaměnitelný punc. Dřevo uvnitř prostorů není vystaveno klimakterickým a povětrnostním vlivům, a tak se v interiéru nabízí využití mnohem širší škály druhů dřeva než třeba v exteriéru.

Ovšem i o dřevo v interiéru je nutno pečovat a v závislosti na využití a funkci jej mít dopředu ošetřeno, nebo následně jej i správně a kvalitně opečovávat. Každopádně je nutno použít dřevo dobře vyschlé, aby pak v interiéru nedocházelo k jeho sesychání či bobtnání. Prostě dřevo pracuje i uvnitř prostorů a budov. Je proto vhodné využití povrchové úpravy třeba pomocí speciálních vosků, olejů nebo lakováním. Tak dřevo de facto impregnujete a tím i ošetříte a ochráníte.

Na podlahu, na zdi i nábytek

Po dřevě je možné chodit (dřevěné podlahy), sedět na něm (židle a lavice) a ukládat na dřevěné plochy (police, komody) dekorace nebo do dřevěných prostorů (skříně a skříňky) různé věci. Dřevo se v interiéru na nábytek využívalo odedávna. Ovšem s postupem doby klasické a masivní dřevo suplují a imitují stále častěji jeho náhražky – překližka, dřevěné folie a desky a další materiály s dekorem dřeva. Nábytek z klasického dřeva je totiž mnohem dražší a také těžší, čímž se velmi komplikuje manipulace s ním. Na druhou stranu je však nábytek ze dřeva mnohem trvanlivější a kvalitnější. Mnohdy si jej kupujete de facto na celý život.

Které dřevo na nábytek?

Běžně se k výrobě nábytku využívá světlá borovice, bříza, dub, buk, smrk, také ořechové nebo různé exotické (akácie) dřevo. Buk je ideální pro ohýbaný nábytek, dub zase hodně tvrdý a velmi trvanlivý. Smrk naopak patří k měkčím dřevěným materiálům a je více citlivější k mechanickému poškození na povrchu. To se dá však zčásti eliminovat ošetřením a jeho impregnací.

Podlahy a obklady

Mimo nábytku je dřevo krásné na podlahách a obkladech zdí, i na stropě, k dořešení a dozdobení části zdí, k výrobě schodišť, oken, dveří a nik, na různá madla, zábradlí a dělící příčky. Truhlářské stavební práce se bez dřeva neobejdou.

A co vy? Také máte dřevo rádi?

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS