28/8
Vybíráme sedací soupravu do obýváku: jak na to?

Vybíráme sedací soupravu do obýváku: jak na to?

28. srpna 2019 v 00.00 , Design , Nábytek , Obývací pokoje

Sponzorované odkazy:

Centrem a středobodem obývacího prostoru je především sedací souprava. Ta se díky svému pojetí, stylu a rozměrům stává základním prvkem obývacího interiéru. Jak ji správně vybrat, aby se nám do příbytku hodila a sloužila nám co nejdéle?

Již při zařizování nebo rekonstrukci interiéru potažmo toho obývacího je nutno vše okolo koupě nové sedací soupravy dobře zvážit a promyslet. Musí se vám do prostoru hodit stylem, barvou, potahem velikostí i funkcemi. Jinak se stane spíše přítěží a nechtěným solitérem.

Aktuální trendy říkají, že lidé upřednostňují své pohodlí a spíše jednoduchost. I když každý máme jiný vkus, a nelze to zcela generalizovat. Co člověk to jiný názor, vkus, barevné ladění i představa. A když kupuje sedací soupravu rodina, je to o to těžší, protože skloubit představy a vkus všech je složité.

Barva, styl a velikost

Proto vycházejte rozumně především z pohodlí a komfortu pro všechny, a až pak z pojetí a stylu obývacího prostoru tak, aby vám sedačka do něj barevně i stylem zapadala. V obývacím pokoji se totiž schází celá rodina, přátelé a známí. Ti všichni si chtějí pohodlně sednout, opřít se a povídat si. To je stěžejní a až poté by měla být na řadě barva, materiál čalounění a styl sedacího nábytku.

Funkčnost

Položte si při výběru sedací soupravy tyto otázky

  • kolik lidí bude sedací soupravu využívat
  • zda k vám chodí hodně či málo návštěv
  • jestli chcete na sedačce jen sedět, anebo i relaxovat a ležet
  • také zdali po večerech na sedačce rádi čtete, či sledujete domácí kino a televizi
  • jak často pořádáte srazy s přáteli a rodinou
  • máte-li mrňata, která se s vámi povalují
  • jestli u vás často někdo přespává a potřebujete rozkládací variantu
  • Dle těchto otázek si poté sepište seznam vašich zvyklostí, který vám následně pomůže orientovat se při výběru a nákupu z hlediska velikosti a požadované funkčnosti sedací soupravy

Základem je sezení

Základním parametrem je výška a hloubka sezení, protože jsou sedací soupravy s kratším sezením, které jsou opravdu jen k posezení, ale naopak ty, jež mají dlouhý a vysoký sedák, čímž se na nich hůře sedí, ale jsou ideální k relaxu a válení se.

Komfortní maličkosti

Jsou jimi drobnosti na sedací soupravě, které z ní dělají variabilní a funkčnější kousek. Mohou to být odnímatelné polštáře, nastavitelné podhlavníky, nebo polohovatelné opěrky, možnosti přidání stolku, taburetu, či zabudované odkládací desky a stolečky. Pro odpočinek se hodí sedací soupravy s prodlouženou sedací částí vlevo nebo vpravo, či s relaxační funkcí. Také výška zadní opěrky je důležitá a měla by se odvíjet od výšky nejvyššího člena rodiny. Ony jsou sice sedací soupravy s nižší opěrkou cool, ale také pro vyšší osoby méně pohodlné.

Kam umístíte televizi

I to je důležité, aby bylo ze sedací soupravy na ni dobře vidět ze všech stran. A také by nebyla televize umístěna příliš blízko ale ani daleko. Je to důležité proto, aby si děti ani dospělí nekazily oči.

Vybírejte sedací souprav nejen dle počtu osob, které ji budou využívat a dle funkčnosti, ale rovněž dle velikosti interiéru, kam ji chcete umístit. Nechcete se v prostoru cítit stísněně a mít jej přecpán nábytkem. Proto zde hraje roli i styl a barevnost sedací soupravy, tedy to, zda interiér bude v country, romantickém či skandinávském stylu. Od toho se odvíjí barva i vzor čalounění.

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS