4/7
Vybíráme zahradní nábytek. Jaký materiál je nejvhodnější?

Vybíráme zahradní nábytek. Jaký materiál je nejvhodnější?

4. července 2019 v 03.00, Zahradní nábytek

Vybrat kvalitní a vizuálně zajímavý zahradní nábytek dnes nepředstavuje větší problém, protože nabídka je opravdu široká. Podle čeho ale vybrat nejvhodnější materiál?

Nabídka zahradního nábytku je opravdu pestrá. A co pořizovací ceny?

Do oblasti zahradního nábytku nepatří pouze stoly a židle, ale můžete si pořídit rovněž křesla, lavice, lehátka či slunečníky, ale také houpací sítě, markýzy nebo zahradní houpačky. Pokud byste si chtěli koupit vše, pochopitelně to nebude nejlevnější. Na druhou stranu lze nakoupit v renomovaných e-shopech, které mají zajímavé ceny, využít lze různé slevové akce a dokonce i cashback, díky němuž můžete získat část peněz z nákupu zpět! Na zahradním nábytku byste však neměli přehnaně šetřit, protože se to negativně projevuje na vlastnostech. V tomto ohledu záleží především na materiálu.

Dřevěný nábytek může být náročnější na údržbu, za to je pěkný a odolný

Oblíbené bývají exotické dřeviny jako např. teak. Ten je velmi odolný a nepotřebuje prakticky žádnou údržbu, ačkoli bez ní se začne časem zabarvovat došeda. Proto jej raději chraňte impregnačními oleji. I bez nich ovšem teakový nábytek odolá jak plísním a hnilobám, tak rozmarům počasí. Vsadíte-li na méně exotické dřeviny (např. na modřín či borovici), které jsou rovněž kvalitní, měli byste se o ně starat pečlivěji (impregnace, tenkovrstvá glazura). V každém případě je dřevo přírodním materiálem, který je velmi ekologický a nábytek z něho patří k vizuálně nejpřitažlivějším.

Zahradní nábytek z umělého ratanu přináší bezpočet výhod

Ratan je exotickou liánou ze stromu rotan rákosový, jehož dřevo je lehké a ohebné a využívá se např. k pletení košů i výrobě nábytku. V současné době je ovšem oblíbenější umělý ratan, který jen nejen lehký, pružný a vizuálně zajímavý, ale také velmi odolný proti rozmarům počasí, stejně jako proti ultrafialovému záření. Navíc nevyžaduje žádnou speciální údržbu (bohatě postačí voda a mycí prostředek). Při nákupu se ovšem nezaměřujte na příliš levné kusy. Ty mívají kupříkladu konstrukci z nepříliš kvalitní oceli, která reziví. Vhodný je naopak nerezivějící hliník či dural.

Zahradní nábytek z kovových materiálů. Vyniká především hliník!

Zahradní nábytek z kovových materiálů je dnes dostupný v mnoha variantách. Zatímco některé druhy bývají těžké a potřebují pozinkovanou vrstvu k tomu, aby byly odolné proti rezivění, jiné druhy jsou o poznání zajímavější. V tomto ohledu vyniká především hliníkový nábytek. Hliník je kov, který lidstvo používá poměrně krátce (zhruba od poloviny 19. století). Má ale výtečné vlastnosti. Předně je velmi lehký a stabilní a disponuje vynikající odolnost proti korozi, takže nábytek z něj lze mít na zahradě celoročně. Navíc nepotřebuje žádnou údržbu, maximálně jej jednou za čas omyjte čistou vodou.

Také v oblasti plastového nábytku existují kvalitní výrobky

Ačkoli se plastový nábytek nemusí jevit jako dobrá volba, opak je pravdou. Jen nesmíte přehnaně šetřit, protože laciné kusy skutečně kvalitami příliš nevynikají. Výhodou plastu je lehkost a snadná manipulace, ale také takřka nulová údržba, když stačí použít pouze vodu a mycí prostředek. Ačkoli disponuje i dlouhou životností, lehčí hliníkový nábytek se může poměrně snadno zničit. Na druhou stranu si můžete pořídit rovněž nábytek z masivního plastu, který je výrazně odolnější proti extrémním teplotám i fyzickému poškození. Vsadit tedy lze právě na tuto variantu.

Jaký materiál zahradního nábytku nakonec zvolit?

Jednoznačnou odpověď vyřknout nelze. Jak je patrné z předešlého výčtu, veškeré materiály mají své výhody a u všech druhů lze narazit na vysoce kvalitní kousky. Při výběru zahradního nábytku tak především záleží na vašich preferencích. Je pro vás důležitá lehkost či stabilita, anebo ekologičnost či prakticky nulová údržba? Odpovědět si musíte sami. Podstatnou roli navíc hraje i vizuální stránka, která je ryze individuální. Nejpraktičtější radou tak může být ta, jež byla naznačena již v úvodu článku – ať už se rozhodnete pro jakýkoli materiál, přehnaně nešetřete. Nemuselo by se vám to vyplatit!

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS