12/12
Dílna je opomíjená a přitom nezbytná součást rodinného domu

Dílna je opomíjená a přitom nezbytná součást rodinného domu

12. prosince 2015 v 20.15 , Nábytek , Stoly a stolky

Nezbytnou součástí každého rodinného domu je technické zázemí. Technické místnosti v podobě sklípku a prostoru k uskladnění potravin, k uchování případné sklizně a výdobytků z ní, či prádelna se sušárnou jsou zcela běžné. I dnes se však často zapomíná na další důležité prostory.

V skutečném minimu případů u rodinného domu v současnosti chybí garáž, což bylo kdysi běžnou věcí. Nechybí ani zákoutí k uchování zahradního nářadí a náčiní. Stále se však i dnes velmi často zapomíná na dílnu. Přitom taková (byť i malá dílnička) může být stěžejním prostorem pro realizaci drobné údržby okolo domu a v domě. O rozsáhlejších opravách a úpravách nemluvě.

Dílna v domě

Snem každého kutila je mít ve svém domě dílnu. Plnohodnotnou dílnu se vším všudy. Tu si v rodinném domě můžete pořídit ke svému podnikání a poskytování služeb, ale nejen k němu. Solidně vybavenou dílnu si rádi pořídí všichni, pro něž je kutilství koníčkem. A pokud není, je to kout, kde lze bez obtíží praktikovat drobnou údržbu jak exteriéru, tak hlavně interiéru domu. Všichni jistě znáte situaci, kdy je zapotřebí něco přiříznout, slepit, sešroubovat, natřít a nalakovat, nebo smontovat. A dělat toto vše přímo v obývacím prostoru domu, nebo na zahradě je nejen složité, ale i nepraktické. Uvnitř domu to dost podstatně nabourává chod celé domácnosti, na zahradě zase nelze opravy dělat vždy a během celého roku, protože vás může nepříjemně překvapit počasí – chlad a zima, mrholení a déšť. V obou případech nejsou k práci vhodné podmínky i prostředí, a po ruce ani potřebné vybavení.

3modulový dílenský ponk PS2

3modulový dílenský ponk PS2

Jak zařídit dílnu?

Tím nejpodstatnějším v dílně je správné a vhodné vybavení. Jeho podoba se odvíjí od velikosti dílny, vaší peněženky i toho, k čemu bude sloužit. Takový zapálený kutil bude mít dílnu ve zcela jiné podobě a vybavení, než ten, kdo ji považuje jen za součást nutné údržby domu. Každopádně by vybavení mělo být praktické, účelné, jednoduché a dobře udržovatelné.

Základem jsou police a regály, ideálně okolo stěn, aby nezabraly moc místa. Vhodné jsou i nějaké skříňky, na drobné věci pak všelijaké bedýnky, krabice, boxy nebo přímo organizéry. A především pracovní stůl do dílny. Takový stůl na práci je středobodem každé dílny. Bez něj by to prostě nešlo. Na stůl pokládáte vše, s čím pracujete, co opravujete nebo upravujete. A na stole také máte položeno vhodné nářadí a náčiní k dané činnosti.

Ano, nejen nábytek, ale i nářadí a náčiní je důležitým vybavením dílny. Bez něj byste nic neopravili. A tak drobné ruční nářadí a malé přístroje jsou základním vybavením každé dílny, mezi něž patří především nejrůznější šroubováky, kleště, kladiva, pilníky a pilky, šroubky, hřebíčky a vruty, z přístrojů pak bruska, vrtačka, svářečka a pájka.

Dílenský stůl K h700

Dílenský stůl K h700

Kde zařízení pro dílnu pořídit?

Nářadí a náčiní je k mání ve specializovaných obchodech a v hobby marketech. Pracovní nábytek dnes pořídíte u mnoha firem orientujících se na jeho výrobu. Nabídka trhu je dostatečně pestrá, aby si vybral každý. Třeba kvalitní pracovní stoly do dílny nabízí firma POLAK CZ s.r.o., která je vyrábí přímo v České republice v moderním závodě s automatizovanými výrobními linkami.

Společnost však není jen pouhým výrobcem nejširšího sortimentu dílenského nábytku v ČR, který nabízí prostřednictvím svých obchodních partnerů nejen v tuzemsku, ale do zahraničí. Firma má i své vlastní vývojové oddělení, které přináší na český trh neustále nějaké novinky a inovace v oboru. Jejich dílenský nábytek je právě díky vývoji přímo ve firmě vzájemně kompatibilní, a tudíž vhodný nejen pro malé a větší dílny, ale i jakékoli jiné provozy.

Zdroj foto: Nabytek-polak.cz

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS