14/7
Navštívili jsme: Unikátní výstava Monika a Ľubo Stacho: Současná slovenská architektura

Navštívili jsme: Unikátní výstava Monika a Ľubo Stacho: Současná slovenská architektura

14. července 2011 v 00.00 , Architekti , Slavné domy a vily

Sponzorované odkazy:

Kabinet architektury ostravského Domu umění hostí od poloviny června po všech stránkách výjimečnou výstavu Současné slovenské architektury Tu připravil fotograf a vysokoškolský profesor Ľubo Stacho společně se svou manželkou Monikou, kteří společně založili Studio Stacho. Expozice mapuje aktuální období mezi lety 1989 a 2011, přičemž dokumentuje rozmach moderní architektury na Slovensku v celé své kráse. Rozhodně je, na co se dívat.

Výstava je rozdělena do tří základních částí. V první se nachází vily a rodinné domy, dále to jsou bytové domy a v neposlední řadě veřejné stavby, jako jsou například obchodní centra, kancelářské budovy, ale zobrazen byl také kostel, sportovní stadion či univerzitní fakulta. To vše na osmapadesáti velkoformátových barevných fotografiích, na kterých se nachází celkem čtyřicet tři staveb. Podstatnou část z nich můžeme najít v Bratislavě, ale zastoupena byla také další slovenská města, včetně Košic. Nás zaujala zejména Vila Linea, Vila M či Vila H, ovšem za pozoruhodná díla můžeme považovat i další. Současně byly na expozici přítomny počítačové prezentace a videoklipy, které dokreslovaly celistvý obrázek o současné slovenské architektuře.

Moderní slovenská architektura je rozhodně na dobré cestě, alespoň pokud můžeme shrnout naše dojmy. Pravdou je, že člověk po zhlédnutí vystavených fotografií by okamžitě vyrazil směrem na Bratislavu, aby to viděl na vlastní oči. Komu učarovala moderní architektura, ten si určitě přijde na Slovensku na své. Přesvědčit se o tom můžete ale, jak již bylo řečeno, na ostravské výstavě, jež je mimochodem zároveň českou premiérou. Expozice Monika a Ľubo Stacho: Současná slovenská architektura 1989 – 2011 bude v ostravském Domě umění k vidění až do 14. srpna. Pokud tedy například dnes vyrážíte na festival Colours of Ostrava, neměli byste zapomenout navštívit také tuto výstavu, která je nedaleko od Černé louky.

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS