27/9
Indukční varná deska: Aby vaše kuchyně nebyla pozadu

Indukční varná deska: Aby vaše kuchyně nebyla pozadu

27. září 2010 v 00.00 , Kuchyně

Sponzorované odkazy:

Významným a zároveň nepostradatelným kuchyňským pomocníkem je varná deska, bez které by nemohl plynně fungovat chod kuchyně. Vyspělá technologie se hlásí o slovo právě v kuchyni, a tak není divu, že právě toto místo nabízí přehlídku moderních a technicky vyspělých doplňků.

Přednosti indukční varné desky

K největším přednostem indukčních varných desek patří rychlost a úspornost, jelikož dokáží využít zhruba 90 % vynaložené energie. Pro srovnání: v případě vaření na plynovém sporáku dochází až k 50 % tepelné ztrátě, na sklokeramických varných deskách činí tepelná ztráta cca 40 %.

V čem to spočívá? Indukční varná deska se zahřívá pouze v místech (v bodech), které jsou zatíženy dnem nádobí. Teplo neuniká ani do blízkého okolí, ohřev je tedy rychlejší a efektivnější. S tím souvisí také možnost nastavení teploty, a to upřeností až na 1 °C s okamžitým pocítěním snížení či zvýšení teploty.

Indukční varné desky mají i svá úskalí

Jmenovat nevýhody indukčních desek je dosti obtížný úkol, avšak jejich použití s sebou určité problémy přináší. Tím nejhlavnějším je nemožnost použití stávajícího nádobí, neboť indukce reaguje pouze na speciálně upravené dno, v němž musí být obsaženo železo.

Feromagnetické nádobí je však oproti tomu běžnému podstatně dražší, řádově zaplatíme za jeden hrnec okolo 600 Kč. Pokud je rodina početnější nebo pokud se v domácnosti více vaří, je nákup nového nádobí velkou investicí.

Další nevýhodou může být i cena, která je oproti klasickým varným deskám podstatně dražší. Cenovou alternativou může být deska kombinovaná, která zahrnuje dvě plotýnky indukční desky a dvě plotýnky např. plynového sporáku. Ceny jsou různé, záleží na značce, velikosti nebo tvaru, nejlevnější modely můžeme pořídit okolo 10 000 Kč, ty kvalitnější se pohybují okolo 20 000 Kč.

Indukční varná deska gorenje

Design versus komfort

Komfort užívání indukční varné desky do značné míry souvisí s designem. Základním vybavením je dotykové ovládání a bezpečnostní prvky, které zaručují ochranu zejména před malými dětmi. Ke standardním vlastnostem patří dětská pojistka, signalizace zbytkového tepla, časovač s možností nastavení délky vaření.

Design (vzhled) indukční desky je velmi podobný desce sklokeramické, detailní prvky jsou v režii zákazníka. Při nákupu indukční desky se můžeme rozhodnout, zda si pořídíme desku se zkosenými hranami, desku v kovovém rámu nebo obloženou postranními lištami.

Indukční varné desky jsou k dostání v různých tvarech i velikostech, výběr záleží především na počtu osob v domácnosti či využitelnosti a četnosti vaření. Indukční varné desky jsou klasicky nabízeny ve čtyř plotýnkovém provedení, samozřejmostí jsou však tří i dvou plotýnkové desky nebo desky kombinované.

zdroj: http://www.jakbydlet.cz/…a-deska.aspx http://www.whirlpool.cz/…/varnedesky/?…

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS