23/3
Velikonoce 2018: co je letos v kurzu?

Velikonoce 2018: co je letos v kurzu?

23. března 2018 v 00.00 , Bytové doplňky , Design

Sponzorované odkazy:

Jako každý rok se blíží mílovými kroky velikonoční období, a každoročně se malinko mění i trendy ve velikonoční výzdobě. Co frčí letos?

Velikonoce jsou pohyblivým svátkem, a jejich datum se rok od roku mění. Svátek Velikonoc patří k původním slovanským svátkům a oslavou vzkříšeného Krista. Jedná se o nejdůležitější křesťanský svátek, přičemž se Velikonoční neděle slaví první neděli po prvním jarním úplňku. Letos Velikonoce započnou koncem března a skončí počátkem dubna.

Jak se nazývají dny Velikonoc a co znamenají?

  • Květná neděle letos připadá na 25. března a je připomínkou Ježíšova vjezdu do Jeruzaléma, touto nedělí začíná svatý týden
  • Modré pondělí připadá na 26. března, a je to nenáboženské ale slovanské tradiční pojmenování
  • 27. března připadá na Žluté úterý, které opět spadá do slovanského a ne náboženského názvosloví název
  • Sazometná (škaredá) středa letos je 28. března a je lidovou nenáboženskou připomínkou Popeleční středy, která byla v roce 2018 dne 14. února
  • Zelený čtvrtek 29. března je památkou na poslední večeře Ježíše
  • Velký pátek 30. března je dnem umučení Ježíše
  • Bílá sobota 31. března je pak dnem jeho pohřbení, přičemž v noci na neděli pak vstal Ježíš z mrtvých
  • Boží hod velikonoční (Velikonoční neděle) spadá letos na 1. dubna a je dnem vzkříšení, s nímž končí svatý týden
  • Červené pondělí 2. dubna je slovanským svátkem tradiční pomlázky, kdy chodí muži a chlapci koledovat a vyšvihat ženy proutkem, aby se dožily pevného zdraví a dlouhého života
  • Bílá neděle je druhá neděle velikonoční, jež letos připadá na 8. dubna a je náboženským svátkem, při němž nově pokřtění toho dne nosili bílé roucho

Krásná jarní výzdoba

Velikonoce si lze užít i jinak, třeba krásnou výzdobou a zdobením vajíček pro koledníky, nebo k dekoracím příbytku, zahrady a okolí domu, v bytě ozdobením oken, stolu, komod a dveří. Velikonoce jsou oslavou jara, a tak si jarně vyzdobte svůj domov a udělejte si krásnou sváteční, nebo jen jarní atmosféru v příbytku.

Nejlepší, jak vytvořit jarní atmosféru, je využít přírody – především osení a jarních květin jako jsou narcisky, hyacinty, petrklíče, fialky. K tomu nějaký ten zajíček, kuřátko a vejce – kraslice i zdobená moderně. Trendem jsou pak také netradiční kousky – třeba betonová vejce, duhová či mramorovaná. A k jaru a Velikonocím patří i jehnědy, kočičky, proutí a mech. Inspirujte se našimi obrázky.

Čím si tedy ještě letos vyzdobit domov?

Ke klasice, která nikdy neomrzí, patří kraslice.Ke klasice, která nikdy neomrzí, patří kraslice.
Protipólem je pak moderna pojatá netradičně betonově, betonová vejce hned tak někdo nemá.Protipólem je pak moderna pojatá netradičně betonově, betonová vejce hned tak někdo nemá.
Velmi něžnou výzdobo mohou být duhová vejce na sametové nebo kožešinové podložce.Velmi něžnou výzdobo mohou být duhová vejce na sametové nebo kožešinové podložce.
Nádherně působí rovněž mramorovaná vejce.Nádherně působí rovněž mramorovaná vejce.
Také barevná vejce ozdobená velkými puntíky, posazená do vesele zbarvených kyblíčků.Také barevná vejce ozdobená velkými puntíky, posazená do vesele zbarvených kyblíčků.
Pěknou a slovansky tradiční je přírodní výzdoba kropenatých vajec ovinutých režnou mašlí.Pěknou a slovansky tradiční je přírodní výzdoba kropenatých vajec ovinutých režnou mašlí.
Ve stylu Vintage jsou tím pravým malá kropenatá vajíčka v klícce, vystlané jarními větvemi, jehnědami a proutím.Ve stylu Vintage jsou tím pravým malá kropenatá vajíčka v klícce, vystlané jarními větvemi, jehnědami a proutím.
Proutěný věnec zdobený malými vajíčky, peříčky a kvítky na dveřích či v okně bude půvabnou připomínkou Velikonoc.Proutěný věnec zdobený malými vajíčky, peříčky a kvítky na dveřích či v okně bude půvabnou připomínkou Velikonoc.
Vtipně romanticky působí kytice tulipánů s ležérně polehávajícím zajíčkem.Vtipně romanticky působí kytice tulipánů s ležérně polehávajícím zajíčkem.
A velmi avantgardní je stolní výzdoba s proutěnými ošatkami s vejci, proutěnými a metalickými míčky, doplněná proutěnou vázou a sklenicemi s emblémem zajíčků.A velmi avantgardní je stolní výzdoba s proutěnými ošatkami s vejci, proutěnými a metalickými míčky, doplněná proutěnou vázou a sklenicemi s emblémem zajíčků.

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS