24/7
Oblečte si domov do jarního!

Oblečte si domov do jarního!

24. července 2015 v 00.00, Bytové doplňky, Design, Kuchyně, Nábytek, Nádobí, Předsíň, Sklo

Sponzorované odkazy:

I domov může být odrazem přírody za okny! Může evokovat svým laděním roční období. Tak pojďte a zahalte kuchyni do barev nejmladšího z ročních období – tedy do barev jara.

Mít roční období doma?

A proč ne? Bez barev by bylo na světě…nebarevně, smutno a šedivě. Aniž si to uvědomujeme, tak i ony nás ovlivňují. Jejich působení je nenápadné, ale přesto určitě všem známé – podporují, oživují nebo naopak mírní a tlumí naši náladu, duševní rozpoložení a atmosféru interiéru, domova a bydlení. Nemálo podstatná je při tom barevná kombinace, přičemž každé roční období má ty své specifické barvičky.

I trendy nádobí může evokovat jaro…

I trendy nádobí může evokovat jaro…

Jaká barva na kdy přijde?

Každé roční období má svoji dominantní barvu, k níž lze přidávat a sladit s ní ještě další. Letní a zimní barvy patří k těm tzv. studeným. Naopak podzim a jaro se kloní spíše k teplým odstínům. Takže pro léto a zimu je ta „nej“ barva modrá, pro podzim jsou to červené odstíny a pro jaro?

Správně jarně…

  • K stěžejní jarní barvě patří žlutá.
  • Pak bezesporu zelená, obě mají na jaře v kuchyni své místo. Jsou symbolem přírody a všeho začínajícího a pučícího v ní.
  • Ideální je žlutá sluníčková, světlá zelená, bílozelená. Třeba s nějakým jemným vhodně umístěným lístkovým či větvičkovým dekorem (kdekoli na dveřích, rámu, kousku zdi a linky či obrázku) – pro zručné malovaným nebo jednoduše samolepka, je určitě to pravé ořechové.
  • Kombinovat se dají s akcenty jemně hnědé, hnědě žíhané, také s bílou, červenou (ideálně odstíny makové a korálové), modrou (v odstínu vody a tyrkysu), béžovou, šedou i růžovou.
Veselé hrnečky, neotřtele zavěšené, jsou prima partou do jara.

Veselé hrnečky, neotřtele zavěšené, jsou prima partou do jara.

Jarní dekorace

Není potřeba měnit hned barvu stěn, podlahy, nový nátěr oken, dveří či provádět hned jiné velké úpravy a rekonstrukce. K navození správné jarní nálady a pohody postačí někdy jen pěkná jarní dekorace.

Inspirace přírodou

Především tou svěží, probouzející veselí a dobrou náladu. Tak jako se probouzí k životu na jaře i příroda a vše v ní kolem nás.

  • K takovým dekoracím patří řezané květiny ve vázách i neřezané v květináčích. Typy a druhy mohou být různé, i když nejideálnější jsou žluté narcisky, modravé fialky a tzv. kočičky. Další velmi oblíbené jsou dekorace z přírodniny – věnečky nejsou jen doménou vánoc, ale takový krásný jarní věneček v okně, nebo na dveřích udělá velkou a neopakovatelnou parádu. Také větvičky a sušiny naaranžované na zdi, okně, parapetu, polici udělají své.
  • K stabilním a jednoduchým sezónním ozdobám patří ty spojené se stolováním. Ubrus či prostírání, ubrousky, v nějaké veselé barvě s motivem jara určitě nezklamou. Jejich podkladové barvy by měly také evokovat jarní náladu – ideálně v bílé, žluté, modré nebo jsou vhodné pastelové kombinace.
  • A takové sklenky s včelkou, motýlkem či kytkou také nejsou k zahození.
  • Své udělá i vhodně umístěný větší obrázek – třeba pole vlčích máků, nebo kopretiny na louce. A jednoduché tohle je třeba díky závěsnému kalendáři – ten s jarními motivy na obrázku zpestří kuchyni určitě.
Prostá jarní kytička rozjasní prostor.

Prostá jarní kytička rozjasní prostor.

Ale jaro můžete mít i na nádobí! Na trhu jich je s takovými motivy (tulipány, máky, kytky obecně) hodně, a nemusí to být pouze květiny, větvičky a lístečky, ale postačí třeba moderní netradičně tvarované čtvercové nádobí s jarními barevnými kombinacemi – třebaže abstraktními a geometrickými, aby bylo možno využít nádobí i v jiných ročních obdobích.

Úvodní foto: Janine/Flickr.com

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS