22/4
Vázy do bytu

Vázy do bytu

22. dubna 2009 v 00.00 , Sklo

Sponzorované odkazy:

Vázy, jako dekorativní předmět, používali již naši předkové dávných civilizací, kteří si jimi zkrášlovali svá skromná obydlí. Každá civilizace disponovala jiným stupněm vývoje, který se promítal do materiálového a zdobného provedení dekorativních i prakticky využitelných váz. S přesností můžeme říci, že design výrobků starobylých civilizací je zásadním motivem pro tvůrčí práci dnešních návrhářů. Na trhu se objevují vázy, které napodobují starobylé kultury čínských či egyptských dynastií, vázy nesoucí prvky starořímských výjevů nebo vázy evropského charakteru, které jsou našemu srdci nejbližší. Evropský styl váz se vyznačoval především štíhlým zúženým krkem a velmi oblým tělem, které nejčastěji sloužily k uchování oleje.

Váza patří k nezbytným interiérovým doplňkům každé moderní domácnosti, poněvadž dokáže vkusně podtrhnout celkovou atmosféru místnosti. V moderních interiérech nesplňují vázy pouze funkci praktickou, která spočívá v umístění řezaných či sušených květin, ale především funkci estetickou neboli dekorativní.

Materiál

Na tuzemském trhu můžeme vybírat vázy do bytu z nepřeberného množství materiálového provedení. K nejoblíbenějším materiálům patří sklo a keramika, moderním interiérům sluší vázy z nerezu, plastu nebo kovu. Vysoká oblíbenost skleněných váz se přisuzuje především dlouholeté tradici kvalitního českého sklářství.

Každé květině však sluší váza jiného tvarového a materiálového provedení, exotické květiny například nejlépe vyniknou ve skleněných, čirých, tvarově atypických a nezdobených vázách.

Naopak klasické kónické vázy, malované a bohatě zdobené, jsou ideální nádobou pro drobné pestrobarevné kvítí, které jsme si přinesli z procházky vedoucí lučními cestami. Jakýkoliv jeden kus květiny nejlépe vynikne v čiré, hladké trubkovité váze typu zkumavky. V nízkých, buclatých vázičkách se budou nádherně vyjímat konvalinky, sněženky, fialky, sedmikrásky, podléšky nebo bledule. Pro tyto typy kvítek jsou ideální i vázy miskovitého typu, ve kterých květiny plavou na hladině.

Keramické, mohutné vázy jsou ideálním pomocníkem pro umístění exotických sušin, vysokého proutí vrbičky kudrnaté nebo samostatnou ozdobou prostorných hal.

Ať už se rozhodneme koupit vázu za účelem funkce praktické či estetické, vždy si můžeme být jisti, že si pořizujeme interiérový doplněk, který vkusně obohatí naši domácnost a nezřídka zaujme naši návštěvu.

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS