16/4
Křeslo Barcelona

Křeslo Barcelona

16. dubna 2009 v 00.00 , Křesla a sedací soupravy

Sponzorované odkazy:

Historie

Doslova legendární křeslo, s jehož historií se může měřit jen málo jiných modelů. Jeho vznik se datuje do roku 1929, kdy se konala Mezinárodní výstava v Barceloně, které se zúčastnilo i Německo. Právě pro jejich pavilon navrhl designér Ludwig Mies van der Rohe tento skvost, který je vidění v neméně známé vile Tugendhat v Brně.

Možná si říkáte, proč jsem v úvodu použil slovo legendární, když se na světových výstavách musely objevit stovky křesel. Máte pravdu, nicméně právě křeslo Barcelona ovlivnilo celou moderní „architekturu“ a to nejen v oboru nábytkářství. Díky své až geniální jednoduchosti, primitivní konstrukci, kterou by doma zvládl sestrojit i průměrně zdatný kutil a určitému kouzlu, které z něj už na první pohled vyzařuje, zaujal tento mistrovský kousek designéry celého světa na tolik, že se z něj stal jakýsi vzor pro následující desetiletí, který se nikdo neodvážil narušit. Celá tato etapa vyvrcholila roku 1977, kdy křeslo získalo prestižní cenu Muzea Moderního umění.

Konstrukce

Křeslo Barcelona je klasickým představitelem funkcionalistického nábytku v luxusním provedení. Už v roce 1953 získala výhradní právo na jeho výrobu firma Knoll, nicméně se i na českém trhu u mnoha výrobců objevuje s lehce pozměněným designem. Na trhu ho najdete ve dvou barevných provedeních – bílá a černá kůže. Lze požádat i o chromovanou konstrukci, která není standardně použita. Konstrukce je v podstatě prvním luxusním prvkem křesla; je leštěna ručně. Něco podobného platí i u koženého potahu, který je také ručně zpravován. Takový Rolls Royce v kategorii nábytku. Jak už jsem naznačil, sedák je potažen pravou kůži, což také přidává na luxusu. Už sám tvůrce prohlásil: „Jedná se o křeslo pro tu nejdokonalejší relaxaci.“ V současnosti už je k němu dodávána i podnožka ve stejném designu pro maximální komfort.

Pořídit se dá v podstatě ve dvou cenových relacích. Pokud toužíte po originálním provedení společnosti Knoll, připravte se, že cena určitě nepůjde pod 40 tis. Kč. Jestli vám stačí kopie, dá se sehnat už od 15 tis. Kč. I to je na křeslo do obýváku hodně velká částka, ale nemluvíme zde o jen tak nějakém kusu nábytku. U nejluxusnějšího modelu křesla s osmdesátiletou historií to prostě jinak nejde.

zdroj: http://www.knoll.com/

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS