24/4
Sklenice na sekt

Sklenice na sekt

24. dubna 2009 v 00.00 , Sklo

Sponzorované odkazy:

Stejně jako výroba vína, tak i nádoby z nichž se víno pilo, prošly historickým vývojem. Kultura pití vína se měnila od historicky známých nádob z pálené hlíny, dřeva a kovových číší až k dnes používanému sklu, ve kterém ušlechtilý nápoj nejlépe vynikne. Vytvořit harmonii mezi perlivým vínem – sektem a sklem je jistou nezbytností. Sklenice má výrazný význam nejen pro navození příjemného prostředí, ale především pro požitek z ochutnání a tím i správného hodnocení. Každé víno má specifické požadavky na svou sklenici, ve které se bude cítit nejlépe a ve které je nám ochotno ukázat svůj šarm, kouzlo, tajuplnost a krásu samo sebe.

Tvar sklenice

Sekty podáváme ve vysokých a úzkých skleničkách, které jsou odborně nazývány „flétny“, jejichž tvar je navržen tak, aby z nich nepřetekla pěna a perlení zůstalo po dlouhou dobu ve víně. Bublinky jsou totiž v případě sektů nejcennějším majetkem, tudíž jim nesvědčí otevřené skleničky, ze kterých bublinky rychle unikají a sekt ztrácí svoji noblesu.

Design

Sklenice na sekt, stejně tak i na ostatní typy vína, musí být, vyrobeny z čirého, tenkostěnného a kvalitního skla, bez jakýchkoliv známek broušení či barevných ornamentů. Tento design stanovila asociace sommeliérů, neboť pouze v takovémto provedení dokáže sekt nejlépe vyniknout.

Na tuzemském trhu nalezneme i originální sklenice na sekt, které disponují netradičním tvarem a ručně malovanými motivy. Vybírat můžeme ze široké škály sklenic na sekt, které se od sebe liší barevností a vzorem malovaných dekorů. K oblíbeným prvkům patří tenký, barevný proužek, který se nachází zhruba dva milimetry pod hrdlem sklenky. Sklenice na sekt s abstraktními motivy, umístěnými po celém obvodu, patří svým designem do moderních interiérů.

Na trhu se setkáme se sklenicemi, jejichž povrch je bohatě zdoben zlatými malbami a plastickými květinami, kalich bývá podmalován sytě tmavou barvou. Sklenice jsou určeny pouze k dekorativním účelům, nikoliv pro podávání sektu.

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS