13/5
Co potřebujete vědět před koupí koberce

Co potřebujete vědět před koupí koberce

13. května 2021 v 00.00 , Bytový textil

Není pravda, že éře koberců již odzvonilo. Koberce jsou stále trendy a lidé je stále volí jako bytový doplněk do svých interiérů. V tomto článku budou v hlavní roli právě koberce! Poradíme vám, jak krok za krokem vybrat ten nejlepší právě pro vás, jak jej zakomponovat do celkového stylu bydlení a jaká je také nabídka na trhu.

Jakou funkci od koberce vyžadovat

Otázka, kterou si položíte hned jako první: Kam koberec umístit? Od umístění se bude odvíjet jeho konkrétní podoba. Bude se jednat o celoplošný koberec nebo pouze kusový? Tomuto výběru se budeme věnovat v dalších odstavcích. Nyní se zaměříme na benefity, které vám koupě koberce poskytne.

Bytové koberce se báječně hodí na plochy, kam nechcete nohou došlápnout na studené místo. Ne zrovna příjemné je tohle „ochlazení“ hned po ránu, když vstanete z postele, proto se mnohdy koberečky umísťují přímo před postel. Svou funkci si plní také před sedací soupravou v obývacím pokoji. Pozor! Právě probíhají slevy na koberce v eshopu Moebelix.

Koberec je v ložnici skvělým doplňkemKoberec je v ložnici skvělým doplňkem

Velmi často se s nimi setkáváme také u toaletních stolků). Nejen pod nohy se báječně hodí! Pokud si chcete ozvláštnit onen kosmetický koutek, pak zvolte na křeslo či židli kožešinu. Jsou nejen na dotek příjemné, ale také skvěle vypadají. Sezení na křesílku bude rázem komfortnější. Velmi populární jsou aktuálně umělé kožešiny v pastelových barvách. Taková světle růžová až starorůžová, bledě modrá nebo třeba mintová bude vypadat naprosto úchvatně!

A tím narážíme na další důležitou funkci koberců – a to je ona funkce estetická. Již dávno neplatí, že koberce jsou jen praktickou nutností, jedná se o stylový bytový doplněk. Svým designem může dotvořit celkovou atmosféru a styl interiéru. Zvolte takový, který báječně do pokoje zapadne a zároveň se vám bude líbit. Nemusí se jednat o nejnovější módní výstřelek, nenechte se strhnout davem, pouze se inspirujte a v závěru si vyberte takový, který se vám bude líbit nejvíce!

Koberec zároveň může být využit také jako hrací plocha. Stále ještě na trhu můžeme objevit koberce s populárním motivem města. Tyto koberce zná snad každé malé dítě, jelikož jsou v dětských pokojích velmi oblíbené. Pokud máte v dětském pokoji plovoucí podlahu, která mnohdy studí, a proto není sezení na holé zemi zrovna komfortní, zvolte kusový koberec. Dítě si tak může v pohodlí hrát na zemi se svými oblíbenými hračkami společně se sourozencem nebo kamarády. A navíc když vyberete právě motiv města, tak po něm dítě může jezdit s autíčky, dotvářet si příběhy z města a můžete si třeba i povídat o tom, co se na obrázcích děje a rozvíjet tak slovní zásobu a řečové schopnosti. Kromě toho na trhu seženete velké množství nejrůznějších dětských designů, které jsou hravé, vkusné a pokoj zútulní.

A právě útulnost je jedním z benefitů, které bychom mohli také zmínit. Estetická funkce je jedna věc, nicméně efektivní zútulnění holých prostor je věc druhá. Zdá se vám pokoj studený? Nezabydlený? Takový holý a bez duše? Koberec může s tímto nedostatkem pomoci, pokud je to žádáno.

Vyberte si kusový nebo celoplošný koberec

Dnes se již od velkých koberců přes celou místnost povětšinou upouští, ale stále se najdou tací, kteří na celoplošné bytové koberce nedají dopustit. Báječně se hodí například do ložnice, kdy je pro nožky příjemný a ložnice tak působí útulnějším dojmem. Samozřejmě záleží na preferencích každého jedince.

Kusové koberce mají hned několik benefitů. Na trhu je seženete v několika různých velikostech a tvarech, proto si na své přijde skutečně každý. Od menších kousků po větší kusy. Investice do nich není tak vysoká, proto vás nebude mrzet, když se časem opotřebí a vymění. Ano, to je také další benefit! Výměna je snadná. Sešlapal se? Děti jej polily pitím? Jednoduše se koupí kobereček nový. Samozřejmě takový menší kusový koberec se dá také bez problému prát. Tím, že je menšího rozměru, jej můžete dle libosti přenášet. Například pokud pořídíte již zmíněný koberec pro dítě, pak jej můžete přesouvat z dětského pokoje do obývacího pokoje, pokud chcete mít nad dítětem momentálně dohled a potřebujete být v jiné místnosti.

Koberec dokáže místnost zateplitKoberec dokáže místnost zateplit

Jaká délka chlupu je ideální

U koberce je kromě velikosti rozhodující také délka chlupu. Koberce s nižším vláknem doporučujeme na místa, kde se velmi často chodí. Jsou pro nohy příjemné, plní si svou funkci na jedničku a snadno se také čistí. Pro alergiky je velkým benefitem také to, že se v nich neudržuje tolik prachu a jiných nečistot. Také se těší dlouhé životnosti, protože se jen tak nesešlapají. Vzhledem k délce chlupu je ani není potřeba pročesávat a stále vypadají pěkně.

Pro větší gurmány jsou tu pak koberce s vysokým vlasem. Ty vypadají vskutku luxusně! Ocení je také domácí mazlíčci, kteří si na něj rádi lehnou a děti, které se taktéž pomazlí s příjemným materiálem. Životnost je sice krapet nižší, je možné, že se koberec časem sešlape, je potřebné ho častěji česat a také se v něm udržuje více prachu a nečistot… nicméně za ten úchvatný design rozhodně stojí! Dokáže zútulnit pokojíček a dodat mu tu správnou hygge atmosféru.

S malými dětmi je koberec důležitýS malými dětmi je koberec důležitý

Volba materiálu koberce

Dalším důležitým aspektem, který je při výběru koberce důležitý, je materiál. Na trhu jsou k sehnání koberce z nejrůznějších materiálů. Ty mají své výhody i nevýhody. Z přírodních materiálů stojí za zmínku vlna nebo hedvábí. Vlna má svou dlouhou historii a lidé vědí proč. Je velmi příjemná a také hřejivá. Také se těší dlouhé životnosti, ovšem je potřeba o ni pečovat a správně ji čistit. Hedvábí je takový luxus mezi koberci. Je výjimečně příjemné a také skvěle vypadá. Pokud žádáte nejvyšší kvalitu, budete si muset připlatit.

Z umělých materiálů je nejčastější variantou polyester. Ten se těší dlouhé životnosti a snadné údržbě. Je příjemný, plní svou funkci a na výběr je z mnoha různých designů. K dostání je jak s dlouhým, tak s krátkým chlupem.

Stále prodávanější a oblíbenější jsou tkané koberce. Ty jsou obvykle ze 100% polypropylenu. Žádejte od nich voděvzdornost, protože to je jejich hlavní výhoda. Dále také odolnost vůči bakteriím a snadné čistění. Pořizovací cena je velmi příznivá. Kromě toho vypadají prostě fantasticky. Mají své kouzlo, proto báječně zapadnou nejen do klasického bydlení s útulnou atmosférou, ale také do retro či vintage stylu bydlení.

Nevýhody, s kterými je potřeba počítat

Zejména kusový koberec nemůžete umístit jen tak kamkoliv. Primárně se nehodí na vlhká místa, kde by se mohla tvořit plíseň. Do koupelny či u dřezu v kuchyni raději volte praktické koupelnové předložky. I ty seženete ve velmi pěkných a stylových variantách.

Také je důležité upozornit na to, že pokud máte dřevěnou podlahu, pak je třeba si uvědomit, že dřevo je barevně nestálé. Vlivem slunečních paprsků ztrácí na barevné intenzitě a postupně bledne. Poté, když budete chtít kobereček vyměnit (za nový, jiného rozměru či jiného tvaru), pak po starém koberci může zůstat světlejší místo.

Velká většina lidí, kteří si nepořizují koberce, uvádí jako důvod alergie. Pokud máte alergie na prach, roztoče a tak podobně, pak se ukazuje, že koberec opravdu není vhodnou variantou, zejména pak ten celoplošný. Kusový koberec se v tomto případě jeví lépe. Můžete jej častěji prát, vysávat a případně rovnou vyměnit.

Další nevýhodou je samozřejmě to, že koberec vám nevydrží na věky. Je přirozené, že se časem opotřebuje a nebude vypadat tolik „svěže“. To je také důvod, proč nedoporučujeme na velmi frekventovaná místa volit koberec s delším chlupem, který se rychleji sešlape a poté by již nevypadal tolik dobře.

Koberce pro každé roční období

Kusové koberečky mají benefit v tom, jak snadno se dají vyměnit za nové bez velkých zásahů do interiéru a krvácení peněženky. Jelikož se jedná o bytový doplněk, můžete jej měnit nejen dle nálady, ale třeba také dle ročního období! Bytový textil je ideální „místečko“, kde se můžete v interiérovém designování vyřádit.

Na každé roční období si určete typickou barvu, do které budete ladit interiér. Pomocí výměny textilií pak získáte zcela novou atmosféru a styl ve vašem bydlení. Je to příjemní změna, která je občas potřeba. Pro zimní měsíce jsou skrz Vánoce typické barvy, jako je červená, zelená, dále pak zlatá či stříbrná. Na podzim sahejte po teplých odstínech, jako je bordó, vínová, khaki, smaragdová nebo třeba oranžová. Inspirujte se barvami listí na stromech. Na jaře se nebojte odvázat u veselých barviček. Příroda se probouzí, tak probuďte i váš interiér. V kurzu jsou barvy jako je žlutá, oranžová, zelená, fuchsiová… Aktuálně v létě je trendy korálová, limetková, lila a také pastelové barvy (baby pink, baby blue, mintová).

Záleží samozřejmě na vás, vašich preferencích a vašem vkusu. Řiďte se tím, co se líbí vám.

Stylový bytový doplněk

Jak jsme již zmínili, koberec je stylový bytový doplněk, který by měl perfektně zapadnout do interiéru a celkového stylu vašeho bydlení. Na trhu jsou k sehnání vskutku nádherné kousky!

Například do ložnice můžete zvolit koberec v romantickém nádechu. V kurzu jsou květinové vzory, zejména pak orchidej, slunečnice, kopretiny nebo růže. Takový vzor drobných kytiček perfektně zapadne do vintage, retro nebo vesnického stylu bydlení.

Do moderního bydlení můžete vybírat například z různých vzorů geometrických tvarů a ornamentů. Geometrické tvary byly, jsou a budou populární. Od různých teček, čtverců, kosočtverců, obdélníků až po proužky nebo třeba zajímavé kárování. Vypadá to velmi efektně!

Koberce8Koberce8

Pokud jste příznivci minimalismu, ale nechcete nudný jednobarevný koberec, pak se můžete porozhlédnout po žíhaném vzoru. Je to stále velmi jednoduché, ale trošku zajímavější. V jednoduchosti je krása a tady to platí dvojnásob!

Velmi nápaditě působí koberečky s nápisy! Motivační citáty, vtipné výstřelky nebo jen jednoduchá slova… to je opravdu zábavné!

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS