3/9
Péče o koberce

Péče o koberce

3. září 2015 v 21.45 , Bytový textil , Obývací pokoje

Koberce je podlahovou krytinou, která se v interiérech vyskytuje téměř od nepaměti. Koberce jsou využity k zútulnění a zkrášlení domů, restaurací či hotelů, ale kromě estetičnosti plní také praktickou funkci. Aby to vše koberec splnil, musíme mu dopřát náležitou péči, které zaručí zachování jejích vlastností a tím se prodlouží také jejich životnost.

Preventivní péče

Nejčastější formou péče o koberce je jejich vysávání. Vysáváním odstraníme z koberců nánosy prachu a nečistot, a svou péči dostanou také vlákna, která se díky vysávání mohou napřímit. Vysávání by mělo probíhat 2–3× týdně, ale i tak je pravděpodobné, že z koberce neodstraníme všechnu špínu.

Samotné vysávání tedy nestačí a jednou za čas je důležité provést důkladné vyčištění, kterým z koberce odstraníme i hloubkové nečistoty.

Čištění koberců

Existují dva druhy čištění koberců:

1. Čištění mokrou cestou

Čištění koberce mokrou cestou, tedy vodou je poměrně razantní, ale opravdu velmi efektivní a zbaví vás i hluboko zanesených nečistot. Nejprve aplikujete čistící saponát, který je určený speciálně na koberce, a poté přistoupíte k samotnému čištění. To můžete provést klasickým způsobem – ruční čištění a kartáčování, nebo za pomoci speciálního vysavače, které si dnes můžete zakoupit či pouze zapůjčit.

2. Čištění suchou cestou

Čištění koberce suchou cestou není tak razantní metodou jako ta předchozí (mokrou cestou), ale ve většině případů je plně dostačující. Suchou metodu čištění můžete zvolit i na většinu choulostivých materiálů.

Čištění probíhá tak, že nejprve koberec řádně vysajete a zbavíte ho povrchových nečistot a následně na něj nanesete speciální čistící prášek, který absorbuje hloubkové nečistoty a mastnotu. Prášek necháte působit a poté ho spolu s nečistotami vysajete.

Na trhu dnes objevíte celou řadu multifukčních vysavačů, které vám čištění koberců velmi ulehčí. Některé menší stroje, vhodné do domácností, vypadají stejně jako klasické vysavače.

Ochrana koberců

V běžných podmínkách nelze znečištění koberců zcela zabránit, ale můžeme ho alespoň eliminovat. Pomocí rohožek či předložek ve všech vchodech zamezíte nánosu největších nečistot a snížíte tak jejich dalšímu šíření do koberců a čalounění. Také se nedoporučuje chodit po koberci v botách. Dejte pozor na ostré hrany nábytku, které by koberec mohly poškodit.

Doplňková péče o koberce

Správná péče o koberce nespočívá pouze v jejich čištění, ale také v doplňkové péči.

Ochranná impregnace – jde o ošetření vašeho koberce, které díky impregnaci získá neviditelný „ochranný obal“. Tento ochranný obal zamezuje absorbování nečistot a také jejich dalšímu šíření.

Vůně do vysavače – vůně do vysavačů jsou velmi oblíbeným doplňkem. Jejich používáním se zbavíte nepříjemných pachů a váš byt či kancelář provoní příjemná a svěží vůně. Vůně se vyrábějí jako granulát nebo vonné tyčinky. Mezi nejoblíbenější vůně patří levandule, vanilka, citron a další ovocné vůně.

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS