13/7
Jak žít v harmonii podle Feng Shui?

Jak žít v harmonii podle Feng Shui?

13. července 2020 v 00.00 , Architekti

Feng Shui je pradávné učení o životní harmonii pocházející ze starobylé Číny. Ve zkratce toto učení tvrdí, že vnitřní harmonii člověka ovlivňuje harmonie prostředí, ve kterém se pohybuje.

Pět elementů podle Feng Shui

Učení Feng Shui uznává pět základních elementů: vodu, kov, dřevo, oheň a země. Tyto základní prvky ovlivňují rovnováhu a harmonii vašeho bydlení. Efektivnost použití jednotlivých prvků závisí na tom, zda jsou použity podle správné Feng Shui mapy. Chybějící elementy do místnosti můžete přidat dekorativními předměty, barvami, pořízením nábytku, či pokojových fontán. Pokud zjistíte, že jedna oblast vašeho domu má nadměrně aktivní prvek, můžete k vyvážení využít další prvky, které jsou v opozici. Například, pokud váš obývací pokoj obsahuje příliš mnoho ohnivého prvku, zkuste přidat něco pro aktivaci vodního prvku, který danou dysbalanci vyrovná. Pojďme se podrobněji podívat, s čím jsou konkrétní elementy spojeny.

Dřevo

Dřevěné prvky, vyvolávají kreativitu a podporují emoce a motivaci. Tento prvek reprezentují rostliny, stromy, zelené doplňky nebo botanické potisky (například na tapetě). Účinnou aktivační barvou je zde zelená. Tento prvek je nejúčinnější v jižní a jihovýchodní oblasti vašeho domova.

Oheň zastoupí i svíčky a červená barvaOheň zastoupí i svíčky a červená barva

Oheň

Ohnivý prvek bývá v domácnosti nejsilněji zastoupen, musíte tak dávat pozor, abyste měli správnou rovnováhu ohnivého prvku. Pokud je ohnivý prvek nadměrně stimulován, může vytvářet nadměrnou energii způsobující hněv a impulzivní chování, zatímco nedostatek ohnivého prvku může snížit sebevědomí a vést k hádkám.

Efektivní způsob, jak začlenit oheň do vašeho domu, je přidat svíčky, žárovky a zajistit dostatek přirozeného slunečního svitu. Použití teplých barev, jako je červená, růžová a fialová, může také aktivovat ohnivý prvek, ale mělo by se používat opatrně, ne na všechny stěny v místnosti.

Vodní prvek zastoupí i obrazy s vodní scenériíVodní prvek zastoupí i obrazy s vodní scenérií

Voda

Vodní prvek je pro mnoho lidí v dnešním životě nezbytný. Stejně jako přímý vztah k toku peněz a přivolání slibné kariéry, může tekoucí vodní prvek pomoci zbavit se věcí, které již v životě nepotřebujete. Věci díky použití vodního elementu přirozeně odplynou. Pokud jako zástupce vodního elementu použijete stojací vodu, povzbudí vaši sílu a působí uklidňujícím dojmem. Kromě fontán a akvárií může být voda zastoupena také malbami, či fotografiemi vodních scenérií, rybníků, řek a vodopádů. Tento prvek lze aktivovat také zakomponováním doplňků v modré barvě, anebo výmalbou alespoň jedné stěny na modro.

Země

Pocit stability, bezpečnosti a podpory, jakési uzemnění, může být ve vaší domácnosti velmi důležitý. Stejně jako u všech prvků je však nezbytná rovnováha. Když je prvek země ve vašem domě příliš aktivní, může vytvořit melancholickou nebo depresivní energii. Energii zde mohou pozvednout zemité tóny, jako je** hnědá, písčitá a okrová**, pokud při jejich použití zvolíte jemné decentní tóny, ne příliš syté, bude fungovat nejlépe.

Kov

Kovový prvek zajišťuje rovnováhu a tok energie mezi ostatními prvky a propojuje prostory. Příliš velká aktivace kovového prvku může způsobit unáhlená rozhodnutí, zatímco příliš málo může způsobit, že budete příliš opatrní. Dobrým způsobem, jak zajistit aktivaci zemského prvku ve vašem domě, je přidat kovové barvy, jako je šedá a stříbrná, stejně jako kulatá nebo oválná zrcadla, či kovové rámečky na fotografie, či obrazy.

Doufáme, že jste se učením Feng Shui inspirovali a zkusíte si vaše bydlení trochu vylepšit. Aby vám nově proudící energie přinesla štěstí a hojnost.

Zpracováno ve spolupráci s http://roomforinspo.com

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS