1/5
Nastala doba skleníková

Nastala doba skleníková

1. května 2015 v 23.30 , Design , Hobby markety , Zahrada , Zahradní nábytek

Sponzorované odkazy:

Jaro je opět tu a nastal doba horečné práce na zahrádkách a zahradách. A co by to bylo za zahradu, kdyby neměla skleník, nebo alespoň foliovník.

Toto vybavení na zahradu nepořizujeme každoročně, tudíž je správný výběr velmi podstatný a důležitý. Současná doba je skvělá v tom, že nabízí pestrou paletu možností, způsobu tvorby skleníku a foliovníku, přičemž nejjednodušší je stavebnicový systém, který je v nabídce každého hobby marketu. Někde je nabídka velmi bohatá, jinde skrovnější, ale díky katalogovému prodeji lze vše, co není v marketu na skladě jednoduše doobjednat. A každý jen trochu zručný zvládne montáž skleníku nebo foliovníku jednoduše a rychle.

FiveStrom/Flickr.comFiveStrom/Flickr.com

Co si musíme přede určit?

 • zajištění vhodného a dostatečného místa na zahradě, jeho vyčlenění, příprava a vyčištění dále
 • místo vybíráme dle světových stran, a toho co ve skleníku budeme chtít pěstovat
 • na umístění závisí podmínky pro určité rostliny a naše pěstitelské úspěchy
 • určíme si, jaký ty skleníku chceme, o jakých rozměrech a co by měl splňovat
 • zvolíme jaká bude jeho konstrukce (hliníková, plastová)
 • a z čeho bude mít skleník výplně (polykarbonát, sklo)

Kde koupit?

Skleníky a foliovníky jsou v současnosti k mání všude, a to ve všech velikostech, typech a druzích. Jsou k dostání ve všech hobby marketech jako jsou

Ale rovněž na internetu v e- shopech. A to ve specializovaných e-shopech, nabízejících zahrádkářské a kutilské potřeby, ale i v e-shopech s bytovými doplňky, domácími potřebami, kutilskými potřebami, ale i v internetových obchodech s tzv. mixem nejrůznějších produktů.

JureSwiss/Flickr.comJureSwiss/Flickr.com

Vhodné umístění

Aby rostliny měly ve skleníku co nejvíce světla a slunce, je ideální postavit jeho delší strany v jižním směru. Vstup do skleníku by naopak měl být orientován na severní stranu. Důvodem je eliminace nároků na větrání skleníku. A vybíráme takové umístění, aby skleník nebyl přes den příliš dlouho ve stínu, či něčím zastíněn.

Umístění určuje dostatek světla i tepla

Odlišné rostlinky mají odlišné nároky na teplo i světlo. Ale úplně všechny potřebují dostatečné množství obojího. Především světlo určuje, jak se bude naším rostlinám dařit a jak budou prospívat. Podmínky pěstování při výběru místa tedy nepodceňujeme.

Polyger/Flickr.comPolyger/Flickr.com

Bez základů, nebo se základy?

 • Tady je podstatný materiál, který zvolíme. Skleník z ocelových profilů se skleněnými výplněmi je ideální postavit na postavené základy, či základnu, která někdy je součástí skleníku při prodeji.
 • Je možno vybetonovat základy, které se staví klasicky nebo metodou tzv. ztraceného bednění. Výška základů musí být v dostatečné hloubce kvůli zamrznutí, přičemž okolní terén by základy měly převýšit o cca 5 – 7 cm.
 • Svrchní plochu základů je nutno zarovnat vždy vodorovně, pro eliminaci postupného křížení konstrukce a popraskání skla.
 • Naopak skleník s polykarboná­tovými výplněmi může mít třeba i hliníkové profily a není zapotřebí až tak mohutné základy, často postačí jednoduše ukotvená základna, jež je součástí balení při prodeji.
 • foliovník nemusí mít základy vůbec, ten postačí uchytit k zemi podobně jako stan, či pergola, jen u něj zvolit uchycení pevnými svorkami se šrouby či vruty.
Geln_Plastic/Flickr.comGeln_Plastic/Flickr.com

Větrání je podstatné

Správné dostatečné větrání je pro skleníkově pěstované rostliny důležitý. Ideální je odvětrávání horkého vzduchu střešním oknem v kombinaci s bočním oknem. Právě tím docílíme správné cirkulace vzduchu a jeho výměny a tím docílíme, že se nám pěstované rostliny nespálí. A v létě necháváme dveře skleníku otevřené, tím se jeho interiér nepřehřívá. Dobré ovšem je, větrat i v chladnějších časech roku, aby nedocházelo k šíření plísní. ponechávat.

Údržba skleníku

Jak skleněnou tak polykarbonátovou výplň a povrch, čistíme mýdlovým roztokem, oplach a vytření bavlněným hadříkem. Po umytí opláchněte čistou vodou.

Úvodní obrázek: Acada/Flickr.com

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS