9/7
Kam nainstalovat stropní svítidlo? A kde oceníme bodová a nástěnná světla?

Kam nainstalovat stropní svítidlo? A kde oceníme bodová a nástěnná světla?

9. července 2020 v 01.00 , Bytové doplňky

Při zařizování každého interiéru je důležité klást důraz na výběr toho pravého osvětlení. Vše je třeba nejprve dobře promyslet a naplánovat. Optimální rozvržení umístění jednotlivých stropních i nástěnných stínidel je vhodné stanovit již během dokončování stavby, renovace místnosti nebo celkové rekonstrukce stavby. Lze ho samozřejmě změnit i kdykoli v budoucnu, nicméně zásahy do elektroinstalace jsou poměrně náročné a bude při nich třeba profesionální elektrikář.

Stropní svítidlo nemusí vždy stačit

Lustr, umístěný obvykle ve středu stropu, je u nás stále nejoblíbenějším typem osvětlení. Setkáváme se s ním v obývacích pokojích, ložnicích, dětských pokojíčcích i v kancelářích. Často se využívá i jako osvětlení kuchyně nebo světlo do koupelny, pak je ovšem třeba doplnit ho dalšími světly. V prostornějších místnostech, zejména pokud je jejich tvar podlouhlý, bývá vhodné nainstalovat lustry dva. Nicméně ne vždy dokáže stropní svítidlo dostatečně osvětlit celou místnost. Pak si můžeme pomoci buď stojacími lampami či menšími lampičkami do zásuvky, případně nástěnným osvětlením. Někdy je navíc žádoucí, aby bylo možné střídat tlumené a intenzivní osvětlení. V takovém případě je možné zvolit lustr se stmívačem či nainstalovat nástěnná světla. Ta mají v obou případech mnohé výhody.

Nástěnné světlo se výborně hodí na chodbu i na toaletu.

Nástěnné světlo se výborně hodí na chodbu i na toaletu.

Kdy oceníme nástěnné světlo?

Nástěnné světlo je ideální volbou tam, kde potřebujeme osvětlit jednotlivé části místnosti nezávisle na případném stropním svítidle. Využijeme ho v koupelnách nad umyvadlem a u zrcadel i v kuchyních. Výborně se hodí na chodbu i na toaletu. A je skvělou volbou i pro prostorné obývací pokoje, haly, konferenční prostory a další interiéry. Nástěnná světla nám totiž mohou pomoci při ladění světelné intenzity. Dokáží osvětlit jednotlivé kouty a části místnosti, zatímco je stropní světlo zhasnuté. A pokud je rozsvítíme všechna najednou společně s lustrem, získáme opravdu jasné osvětlení.

Bodová světla mají široké možnosti uplatnění

Stále oblíbeným osvětlením jsou i bodovky. A zcela právem. Lze je využít jako stropní svítidlo, které vzhledem k minimální výšce ocení všichni majitelé panelákových bytů. A snadno je zapustíme do stropu, stěny i jednotlivých kusů nábytku. Proto jsou bodovky často využívány jako osvětlení kuchyňské linky, zajímavé světlo do ložnice nebo k nasvícení soliterů a poliček s dekorativními předměty.

I venku potřebujeme dobře vidět

Majitelé rodinných domů, chat, chalup a dalších samostatně stojících objektů by neměli zapomínat ani na venkovní světla. Jejich součástí může být i pohybové čidlo. Vkusné a praktické zahradní osvětlení dokáže zpříjemnit večery trávené na terase a po setmění výrazně usnadní cestu domů. Venkovní světlo s čidlem se navíc sepne, jakmile zaregistruje pohyb v určité oblasti, aniž by bylo nutné hledat vypínač.

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS