30/3
Přehled tipů pro péči o nábytek

Přehled tipů pro péči o nábytek

30. března 2019 v 09.15, Nábytek

Kromě koupě nebo výstavby domu bývá vybavení bytu nábytkem druhou největší investicí na bydlení. Pokud se dobře postaráte o svůj nábytek, bude vám sloužit dlouho.

Nejběžnějším typem nábytku je nábytek dřevěný. Nicméně pro zlepšení vzhledu se nyní kromě dřeva používá tkanina, sklo, kov, plast, kůže a další materiály. Používají se proto, aby bylo zajištěno větší pohodlí a barevnost nábytku. Tímto způsobem dokážou uvedené materiály narušit monotónnost dřeva.

Abyste se mohli správně starat o různé druhy nábytku, uvádíme níže tipy, které vám umožní udržet nábytek čistý a zachovalý.

Jak se starat o dřevěný nábytek

Dřevěný nábytek bývá nejběžnějším a nejdražším typem nábytku, který můžete koupit na trhu. O tento nábytek je snadné se postarat. Pokud se o něj budete starat správným způsobem, pak vydrží velmi dlouho. Každý typ nábytku má jinou finální úpravu, která vytváří nejen povrchovou texturu, ale také chrání dřevo a zajišťuje jeho delší životnost.

Mnoho lidí neví, jak se starat o svůj nábytek. Starost o dřevěný nábytek znamená více než jen jeho čištění.

Čištění prachu

Jedná se o nejzákladnější způsob péče o dřevěný nábytek. Tím, že často odstraňujete prach, zajistíte, aby se nečistota na nábytku neusazovala a nevytvořila tak vrstvu, která by se na nábytek mohla nalepit. Pro účinné utírání prachu je vhodné použít vlhký kus látky, tak aby absorboval prach a nerozprašoval ho do vzduchu.

Pravidelné čištění

Občas se nábytek znečistí tak, že je potřeba hlubokého čištění. Aby nedošlo k zásahu do textury nábytku, podívejte se nejprve po správném typu pracích a čisticích prostředků, které jsou specifické pro čištění dřevěného nábytku. Tyto čisticí prostředky jsou prospěšné, protože chrání dřevo při jeho čištění. Při čištění také nepoužívejte nadměrné množství vody.

Leštění/voskování

Tyto úpravy jsou určeny k ochraně dřevěného povrchu, neměli byste však oba způsoby kombinovat. Měli byste si vybrat jeden z nich podle doporučení výrobce, tak abyste dosáhli požadovaných výsledků. Leštěním nábytku zajistíte jeho elegantní vzhled a udržíte jej delší dobu čistý.

Ochrana před světlem a teplem

Přímé sluneční světlo může způsobit těžké poškození dřeva, protože ztrácí vlhkost, která hraje klíčovou roli při jeho uchování. Navíc nábytek ztratí svůj lesk.

Jak se starat o čalouněný nábytek

Jedná se o jiný typ nábytku, který doplňuje masivní vzhled dřeva. Tento typ nábytku dodává tolik potřebný pocit tepla a pohodlí. Čalounění navíc dodává nábytku barvu, texturu a osobitost. Čalounění zahrnuje také polštáře a sedáky. Níže je několik způsobů, jak se postarat o čalouněný nábytek.

Vysávání

Pokud máte tento druh nábytku, naplánujte vysávání minimálně jednou týdně. Tím se zabrání hromadění nečistot a prachu, které by mohly způsobit, že váš nábytek vypadá staře a sešle.

Přemisťování

Přemisťování prvků nábytku, tedy například sedáků, je jedním z nejlepších triků, které můžete použít, abyste se vyhnuli nadměrnému opotřebení nejvíce používaných částí čalouněného nábytku.

Kryty sedadel

Kryty sedadel lze snadno omývat a ochraňují čalouněný nábytek před mastnotou, potem a jinými nežádoucími skvrnami. Jakmile se znečistí, stačí je umýt. Poskytují ochranu i v případech, kdy se nábytek nepoužívá.

Jak se postarat o kožený nábytek

Na trhu existuje mnoho druhů koženého nábytku. Ať už v kombinaci s dřevem, nebo kovem, kožený nábytek patří k nejdražším na trhu. Je-li o tento typ nábytku dobře postaráno, může vám sloužit po dlouhou dobu. Kromě toho je snadné jej udržovat.

Čištění

Chcete-li vyčistit kůži, stačí pouze otřít skvrny kusem látky nebo houbičkou. Použijte jemné mýdlo k čištění skvrn. Měli byste se však vyhnout použití drsných čisticích prostředků, kartáčů nebo jakéhokoli druhu chemických roztoků.

Odstranění prachu

Toto je další způsob, jak udržet kožený nábytek čistý. Denní oprašování zajišťuje, že se nečistoty nehromadí, čímž se zabrání budoucím skvrnám.

Jak se postarat o skleněný nábytek

Výrobci stále častěji používají sklo k výrobě nábytku. Kromě zabránění poškrábání či rozbití skla je čištění další důležitou součástí, jak se o skleněný nábytek starat. Na čištění skla je na trhu k dispozici mnoho čisticích prostředků.

Všeobecné tipy pro údržbu nábytku

Jak je vidět, většina nábytku vyžaduje určitý způsob manipulace. Existují však tipy, které se vztahují na všechny druhy nábytku.

  • Vyhněte se přímému slunečnímu světlu, které způsobuje vyblednutí nábytku.
  • Používejte správné čisticí prostředky na nábytek, tak aby se zabránilo oděru, zbarvení či vyblednutí.
  • Okamžitým vyčištěním politého nábytku zabráníte skvrnám, a dokonce poškození.
  • Zvedejte nábytek (místo tažení) při jeho manipulaci. V opačném případě můžete nábytek snadno poškodit.

Tyto tipy vám pomohou udržet váš nábytek v dobré kondici, a můžete si tedy nábytek užívat tak dlouho, jak budete chtít. Prostřednictvím těchto jednoduchých údržbářských postupů se nábytek dědí z jedné generace na druhou v perfektním stavu.

Je také důležité porozumět každému typu nábytku, než nějaký zvolíte. Měli byste zvážit parametry, jako je velikost nábytku, cena, náklady na údržbu a trvanlivost. Máte-li děti, je také důležité se podívat na vhodnost nábytku, který nakupujete.

Pokud máte pocit, že nemáte dostatek informací, je vhodné hledat odbornou pomoc. To je obzvláště nutné při péči o starožitný nábytek nebo nábytek, který nebyl dlouho používán.

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS