15/7
Krásný a atypický design nádobí - od Bregana a Gurudi

Krásný a atypický design nádobí - od Bregana a Gurudi

15. července 2015 v 00.00, Bytové doplňky, Design, Hotely, Nádobí

Sponzorované odkazy:

Bez nádobí by kuchyně nebyla úplná, a vůbec by s jeho absencí nemohla fungovat. Jenže v současnosti nejde již jen o samo účelné nádobí, ale i o jeho formu, vzhled a design tak, aby bylo praktickým, elegantním užitným i dekorativním předmětem.

Doma máme každý nespočet hrnečků, hrnků a talířků, ale jen z toho určitého nám chutná nejvíce. Jsou to staré kousky, nemoderní nebo zcela ultramoderní? To je obojetné, jsou to prostě malí věcní oblíbenci, kteří nám zpříjemňují a usnadňují každodenní život. Na tuto strunu se rozhodli zahrát také současní designéři nádobí, a jako předlohu ke svým návrhům si vzali oblasti, které bychom nečekali.

yankodesign1/Flickr.com

yankodesign1/Flickr.com

Inspirováno vesmírem

Návrháři předmětů pro kuchyni, potažmo nádobí, sahají k inspiraci do všech sfér, třeba i do vesmíru. Vyvářejí eleganci a krásu na bázi tvarů solární techniky, lunárních fází, samotného zatmění měsíce i slunce, tvarů jako například spirály, jež v tomto vesmírném světě jsou všudypřítomné. Nebo si berou k předloze další geometrické obrazce, či tradiční elementy přírody – oheň, vodu, zemi a vzduch.

yankodesign3/Flickr.com

yankodesign3/Flickr.com

Takto postupovali v pojetí svého nádobí i designéři Deunor Bregana a Anne Ibanez Guridi z Atelieru Laia a kolekci porcelánu nazvali „O Luna“. Každá jednotlivá položka, každý kousek tohoto nádobí, je proveden s precizní elegancí až do detailu. Inspirací jsou proudění a víry vody, spirálovité pohyby při zachycení světla a stínu v zatmění a hra světel se stínem. Charakteristická pak vzdušnost tvarů, ale též křehká a vkusná zemitost designu.

yankodesign4/Flickr.com

yankodesign4/Flickr.com

Všechno na těchto kouscích limitované kolekce je nádherné a zcela promyšlené. Snaha o dosažení rovnováhy v elementech přírody se povedla návrhářům na jedničku. Byl vytvořen opravdu originální soubor nádobí, v němž je překonfigurován mnohý jedinečný a geniálně jednoduchý tvar i rozměr.

yankodesign2/Flickr.com

yankodesign2/Flickr.com

Ateliér Laia je chorvatského původu, vznikl v roce 1996 se zaměřením na design interiérů, grafický a průmyslový design spojený s kulinářstvím, jeho kulturou a podnikáním v něm. Zakladatelem je D. Bregana a až po roce 2008, kdy společně se spolutvůrkyní A. I. Gurudi získal cenu Art Directors Club of New York (za návrh Sphere pro restauraci Mugaritz), se designérka stává jeho společníkem také v ateliéru Laia.

Efektně jednoduché

Deunor Bregana je uznávaným specialistou a návrhářem v oblasti gastronomie a pořádá i semináře zaměřené na toto téma. Kromě kolekce porcelánu Ó Luna v roce 2013 vytvořili spolu s Anne Ibanez Gurudi další dvě – Tabula a Linneo loni a letos, jež si získaly mezinárodní uznání a používají se v mnoha restauracích a hotelech světa, ať už je to slovutná extravagantní Paříž, hektický Washington, pulsující New York, orientální Tokio, emotivní Miláno, vášnivý Madrid, veselé Miami nebo konzervativní Berlín. Všude se s úspěchem kolekce ateliéru Laia uplatnily.

Vypadá to, jako by i samy věci kolem nás a v našich domovech měly svoji povahu. Zhotovili je totiž lidé, a ony vyzařují do světa to, co do nich vložili. Z gastronomických produktů dvojice návrhářů Bregana – Gurudi, vyzařuje klid, opravdovost i příjemná vyrovnanost.

Zdroj foto: Yankodesign/Flic­kr.com

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS