16/9
Zelené stěny - originální i praktický doplňěk interiéru

Zelené stěny - originální i praktický doplňěk interiéru

16. září 2013 v 00.00, Bytové doplňky, Byty, Design, Domy, Kuchyně, Ložnice, Nábytek, Obývací pokoje, Předsíň

Sponzorované odkazy:

Pokud patříte mezi milovníky rostlin a bez květinové výzdoby si nedovedete představit útulný domov, máme pro vás neokoukaný tip, který osvěží Vaše bydlení a také vyčistí vzduch

Zelené stěny nejen v exteriéru

Zelené stěny jsou stěny vytvořené ze živých rostlin. Jako první s tímto konceptem přišel francouzský botanik Patrick Blanc. Ve své podstatě není tato designová ozdoba žádnou novinkou. Bývají často využívány ke stylovému ozdobení exteriéru, a to zejména v podobě popínavých rostlin a keřů. Poslední dobou však nacházejí své uplatnění také v obytných interiérech. Namísto klasické lepené tapety tak můžete svůj domov ozvláštnit na pohled příjemnou a uklidňující dekorací a zároveň si zajistit přirozený zvlhčovač vzduchu. Princip zelených stěn, nazývaných také jako vertikální zahrady, spočívá v umístění PVC vrstvy a vrstvy filcu, který nasaje vodu. Díky promyšlené technologii se není třeba obávat vlhnoucích stěn či kapající vody.

Běžně má zelená stěna hustotu přibližně 25 rostlin na 1 metr čtvereční a je tedy opravdu plná a nic pod ní neprosvítá.

Jak zelené stěny fungují?

Základ zelené stěny může být tvořen prakticky čímkoli, a to od listnatých rostlin po bylinky. Velmi oblíbené a často využívané jsou tropické rostliny, které jsou vhodné pro interiér a zároveň nejsou příliš náročné na sluneční světlo. Vybraná rostlina je pak zasazena do plstěné kapsy, do které zapustí kořeny a ve které dále roste. Vláha je přiváděna systémem zabudovaným na vrcholu stěny, který je automatický. Stačí tedy jen pravidelně doplňovat vodu a živiny do zásobníku.

Prakticky řešená zelená stěna s bylinkami. Autor: Happy Krissy

Prakticky řešená zelená stěna s bylinkami. Autor: Happy Krissy

Jak lze zelené stěny využít?

Zelené stěny mají kromě estetické hodnoty další široké spektrum využití. Za zmínku stojí určitě schopnost fungovat jako zvuková izolace a zlepšovat akustiku v interiéru. Lze je využít také jako pomocníka pro energetickou úsporu, v zimě drží teplo, v létě chladí. V neposlední řadě mohou sloužit jako designové příčky, které oddělují prostor v interiéru.

Pokud zvažujete pořízení zelené stěny do své domácnosti , je dobré si uvědomit, že se nejedná právě o nejlevnější záležitostí. Pokud však máte alespoň špetku kutilského nadání a chuti do práce, můžete si vertikální zahradu vyrobit doma svépomocí.

Zelenou stěnu si šikovný kutil zvládne vyrobit sám. Autor: Mannewaar

Zelenou stěnu si šikovný kutil zvládne vyrobit sám. Autor: Mannewaar

Zdroj obrázků: www.flick.com, www.commons.wikimedia.com

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS