22/3
Jaké vybrat osvětlení do jednotlivých místností? - 2. část

Jaké vybrat osvětlení do jednotlivých místností? - 2. část

22. března 2015 v 00.00, Koupelny, Ložnice, Obývací pokoje, Svítidla

Sponzorované odkazy:

Z minulého článku víte, jaká svítidla by se měla objevit v dětském pokoji a kuchyni. Dnes se dozvíte, jaká nesmí chybět v ložnici, koupelně a obývacím pokoji.

Ložnice

Neobejdete se určitě bez centrálního osvětlení. Nejlepší je stropní světlo, ale dobře poslouží i závěsné. Nikdy ho neumisťujte přímo nad postel, protože by vás oslňovalo. Pokud vaše ložnice disponuje i šatnou, je potřeba vybrat správné osvětlení i pro tento prostor. Můžete zvolit takové, které reaguje na pohyb a rozsvítí se po otevření dveří. V ložnici máme samozřejmě postel, která je většinou určena pro dva. Z každé strany by tedy mělo být nástěnné osvětlení, aby měl každý svou lampičku, kterou můžu ovládat. Pro intimní atmosféru můžete zvolit světla s regulovatelnou intenzitou.

Koupelna

V koupelně se často mění teplota a po koupeli je v místnosti vlhko. Je tedy nutné dbát zde na výběr světel kvůli bezpečnosti. Koupelnu dělíme na několik zón. Tam, kde je vana nebo sprchový kout, se světla vůbec neinstalují (nedoporučuje se). Bezpečné je instalovat svítidla do 60 cm od vany se stupněm krytí IP 44 a vyšší a ve vzdálenosti větší než 60 cm od vany se stupněm krytí alespoň IP 21. V koupelně samozřejmě nesmí chybět centrální osvětlení. Může být stropní nebo bodové. Ale nejdůležitější je v této místnosti světlo nad umyvadlem a tedy i zrcadlem. Je důležité pro ženy, když se malují nebo pro muže, když se holí.

světlo vhodné do koupelny; zdroj: palnas.cz

světlo vhodné do koupelny; zdroj: palnas.cz

Obývací pokoj

Nezbytné je centrální osvětlení, které by se mělo přizpůsobit charakteru pokoje. Můžete použít lustr, závěsné i stropní svítidlo. Další světlo, které by vám v obýváku nemělo chybět je stojanová lampa. Pokud se díváte na televizi nepotřebujete, aby vás zbytečně oslňoval lustr. Ten zhasněte a rozsviťte stojanovou lampu se stmívačem. Obývací pokoj je vhodné místo i pro dekorativní svítidla, která upozorní třeba na obraz. Pokud chcete mít obývací pokoj opravdu dokonale sladěný, můžete si pořídit kolekci světel, která obsahuje všechna svítidla, která potřebujete.

do obýváku se hodí i stojací lampa; zdroj: palnas.cz

do obýváku se hodí i stojací lampa; zdroj: palnas.cz

Úvodní obrázek: palnas.cz

Sponzorované odkazy:

HOMEMAG je magazín o trendy bydlení, moderním nábytku a designu.

RSS